Дефіцит сну – причина генетичного збою

0
202

Інформація про те, що недолік сну негативно впливає на здоров’я, ні для кого не є відкриттям. Між тим, крім традиційного негативного впливу на настрій і стан шкіри, а також на збільшення у вазі, нестача сну, як стало відомо зовсім недавно, лише протягом строку недосипу строком на тиждень, може викликати серйозний збій у генах. Це, в свою чергу, підвищує ризик розвитку тих захворювань, чия поява безпосередньо пов’язана зі стресами, а також з імунною системою і запальними процесами.

До даного рішення пришлю співробітники одного з університетів в Англії. Для цього ними був проведений ряд експериментів, в ході яких проводилася оцінка активності генів серед 26 учасників-добровольців, що зазнають проблеми з порушенням сну. В результаті було встановлено, що недосип, в результаті якого протягом тижня сон становив менше шести годин, негативним чином позначився на роботі більше семи сотень генів. Зокрема у зазначених генів спостерігалося зниження активності до мінімальних показників або ж, навпаки, до максимальних. Пов’язані розглянуті гени з біологічною активністю організму відповідно до його внутрішніми годинами, а також з процесами метаболізму, функцій імунної системи і зі стресовим відповіддю.

Керівником розглянутого нами експерименту став професор Дерка Ян-Дийк, що описує раніше сон як «стовпа здоров’я», аналогічного фізичних навантажень і дієт. Професор зазначив, що нестача сну стає причиною безлічі проблем, що впливають на загальний стан здоров’я. Крім цього їм відзначено, що маса досліджень, проведених в підтвердження цієї теорії, вказала на наявність зв’язку з надмірною вагою і діабетом, з виникненням кардіоваскулярних захворювань і зниженням когнітивної функції, в тому числі і з погіршенням пильності і виникненням психічних порушень.

Для оцінки активності генів вчені зробили аналіз крові в учасників експерименту РНК, для чого, після проведення тижня в режимі недосипу, випробуваним довелося перебувати впродовж 40 годин в безсонному стані. Протягом цього часу кожні три години проводилося взяття у них зразків РНК. Результати, отримані за підсумками взяття зразків, піддали порівнянні з тими даними, які були отримані у контрольної групи. В останню групу зокрема увійшли учасники експерименту спали протягом тижня по 10 годин, але все також чуйний до кінця проведення експерименту протягом 40 годин. В кінцевому результаті було з’ясовано, що нестача сну спровокувала генні збої, а також викликала зниження працездатності серед учасників і загальною їх пильності.