Дві третини дорослих використовує під час водіння з дітьми мобільний телефон

0
233

Мобільні телефони істотно полегшують наше життя, що, звичайно, ні для кого не секрет. Здається, без цього пристрою в принципі неможливо обходитися. Між тим, в активному використанні багато наших (та й не тільки наші співгромадяни впадають у крайнощі. Так, результати недавнього дослідження вказують на те, що близько 2/3 дорослих використовують мобільний телефон, набираючи номер, і, відповідно, спілкуючись, і 1/3 примудряється набирати текстові повідомлення. Все б нічого, але все це відбувається за кермом авто під час руху, причому на цей момент поруч з дорослими перебувають діти.

Дослідження, про яке йде мова, було проведено експертами в навчанні, дослідженнях та освіті в безпеці водіння (TREDS) у відповідності з програмою школи медицини при Університеті Каліфорнії. Примітно, що за даними 2011 року ними були наведені дані загальнонаціонального масштабу по 3300 смертей, а також близько 400 000(!) травм, причиною яких стали аварії через абстрагованості водіїв при водінні.

В даний час головною причиною зіткнень є використання мобільних телефонів, і хоча дані стосуються в цілому Каліфорнії, можна майже напевно припустити, що по іншим країнам та містам ситуація кардинальним чином не змінюється. Недавній доповідь Центру контролю і профілактики захворювань (CDC) показав, що дзвінок мобільного телефону, повідомлення на номер абонента і навіть лист, отриманий по електронній пошті – це загальні фактори, супутні проблем в тому або іншому масштабі в процесі водіння серед американців. Доктор медицини і клінічний професор Департаменту сімейної та профілактичної медицини школи медицини при каліфорнійському університеті Лінда Хілл, відзначає наступне:

«Наші дослідження показали, що дзвінки під час перебування за кермом збільшують ризик аварії мінімум в чотири рази, причому навіть використання телефону в режимі hands-free (з гарнітурою) не поступається за небезпеки традиційному його використання. Більше того, ми можемо навести аналогію у відповідності з їздою при алкогольному сп’янінні – можливо, вас це здивує, але розмови в тому чи іншому форматі по мобільному телефону не менш небезпечні за кермом. А якщо ви умудряєтеся сісти за кермо у стані алкогольного сп’яніння, також, не ігноруючи телефонне спілкування, то ризик виникнення надзвичайної ситуації для вас і зовсім підвищується до 16 разів! Метою нашої доповіді є розробка програми в комплексі з дослідженнями, орієнтованої на визначення того, наскільки небезпечним є відволікання на мобільний телефон за кермом, це, в свою чергу, дозволить розробити стратегію щодо поліпшення безпеки дорожнього руху».

У попередній доповіді було показано, що водіння авто і відправлення повідомлень – комбінація потенційно смертельна. Що цікаво, використання під час їзди мобільних телефонів – це не єдина проблема за кермом. «Все, починаючи від вживання кави за кермом і закінчуючи якимись діями щодо дітей, які перебувають поруч, призводить до того, що водій може відволіктися від ситуації на дорозі, причому найчастіше це, як не дивно, відбувається в критичних моментах. Більшість водіїв відволікаються на ті чи інші фактори, однак якщо звести їх вплив до мінімуму, то це, відповідно, зведе до мінімуму і можливі негативні ситуації, які виникають на дорозі. Тобто, ви вже зможете запобігти травми і вберегти життя тих, хто опинився в цей момент поруч з вами».

При огляді, що стосується мобільних телефонів, був вивчений стиль водіння жителів Сан-Дієго у віці від 30 до 64 років, тривали ці спостереження з 8 лютого по 31 березня нинішнього року. Анкетування щодо цього моменту, було анонімним, зокрема в ньому передбачалося визначити перспективи щодо використання мобільного телефону під час водіння, а також визначити, скільки часу необхідно для використання з метою набору номера і подальшого спілкування або для написання текстового повідомлення.

Дослідження проводилося на 715 добровольцях. Як з’ясувалося, в більшості своїй мобільний телефон використовували жінки (75%), з яких 2/3 складаються в шлюбі, в середньому їх вік становив 46 років. По 512 учасникам, які проводять за кермом близько двох та більше годин щодня і в цілому є активними користувачами мобільного зв’язку, було виявлено наступне:

  • 30% не відчуває ніяких вагань щодо використання телефону в дорозі, 53% робить це, але рідко і 17% – ніколи.
  • 56% водіїв, що використовують за кермом мобільний телефон, спілкується традиційним способом, 44% вважають за краще використовувати гарнітуру (hands-free).

За 261 учаснику дослідження при їх їзді на машині з дітьми до 11 років, були відзначені наступні дані:

  • у 65% випадків телефон використовується для набору номера і спілкування;
  • в 36% випадків, відповідно, здійснюється набір тексту SMS-повідомлень.

За результатами щодо 193 учасників дослідження, чия їзда супроводжується наявністю в машині дітей від 12 до 17 років, виявлено наступне:

  • 63% використовують мобільний телефон для розмов при водінні;
  • 31% використовується текстовий enter.

Примітно, що дорослі з дітьми до 11 років за кермом значно частіше використовують телефон, як для тексту, так і для розмов. У 31% випадків водії відзначають, що вони відчувають себе зобов’язаними при дзвінках з роботи в дорозі, що і спонукає їх до відповіді і, відповідно, до небезпечного водіння.

Отримані результати підтверджують, що поведінка дорослих є небезпечним при водінні, під час чого вони відволікаються, причому не є винятком і ситуації, при яких поруч у машині знаходяться діти. Таким чином, водії чи не свідомо піддають не тільки своє життя, але й життя своїх дітей на небезпеку, яка полягає в можливості зіткнення.

«Роботодавці повинні знати, що при заохоченні своїх працівників до ініціативи прийняття дзвінків при водінні в робочий час, вони, тим самим, наражають своїх співробітників небезпеки. Більш того, якщо виключається момент турботи про життя співробітників з боку компаній, то їм варто задуматися хоча б над тим, що вони можуть понести значні збитки в зв’язку з можливою відповідальністю щодо даної ситуації».

Слід зауважити, що для дітей і підлітків в якості основного джерела інформації щодо водіння виступають найчастіше саме батьки, їх стиль водіння згодом перекладається на них як майбутній досвід, причому невідомо, наскільки він буде вдалим. Вибираючи безпечний стиль руху, батьки, тим самим, підсилюють позитивний вплив на дітей, це, в свою чергу, збільшує шанси на безпеку їх водіння в майбутньому.

Безсумнівно, що наведена нами інформація не є чимось незвичайним щодо її новизни, проте актуальність її просто незаперечна – погодьтеся, що наведені в статті цифри є невтішними при розгляді поведінки на дорозі. Наскільки важливим був телефонний дзвінок або повідомлення – подумайте про свою сім’ю і дітей, які в цей момент можуть знаходитися в безпосередній близькості. Не варто сподіватися на волю випадку або на свій водійський стаж, тому що такі надії дуже часто не виправдовують себе. Бережіть себе та життя близьких вам людей!