Хвороба Альцгеймера повязана з втратою Y-хромосоми у чоловіків

0
199

Нове дослідження показує, що люди, чиї червоні кров’яні клітини не мають Y-хромосоми, більш сприйнятливі до хвороби Альцгеймера. Команда сподівається, що дані зможуть допомогти розробити систему раннього попередження для хвороби Альцгеймера.

Хворобою Альцгеймера страждають понад 5 мільйонів американців; що прирівнюється до 1 з 9 осіб у віці старше 65 років. До 2050 року число осіб, які страждають цим захворюванням, за прогнозами, зросте до 14 мільйонів.

Незважаючи на величезну кількість випадків хвороби Альцгеймера, молекулярні механізми, що лежать в ній і точні фактори ризику, до цих пір погано вивчені.

Основний фактор ризику розвитку хвороби Альцгеймера – вік, але є й безліч інших факторів. Наприклад, як припускають, генетична схильність. Інші дослідники вивчили зв’язок між хворобою Альцгеймера, високим кров’яним тиском, низьким рівнем вживання фолієвої кислоти та високими рівнями холестерину; рівень розумової і фізичної активності теж відіграє певну роль.

Недавні дослідження, розглядаючи незвичайні, але переважаючі генетичні зміни у чоловіків, можливо, розкопали новий ключ до етіології хвороби Альцгеймера.

Жінки мають дві Х-хромосоми, а чоловіки мають одну Х і одну Y. Крім усього іншого, Y-хромосома містить код, який викликає розвиток насінників.

За останні роки було відмічено, що у деяких чоловіків Y-хромосома повільно вироджується з віком. Це згадується як втрата Y (LOY). Деякі дослідники вважають, що в майбутньому, вимірювання LOY може виступати в якості системи раннього попередження для осіб, які особливо сприйнятливі до деяких видів раку.

Останнім часом професори Ларс Форсберг і Ян Думанський з відділення імунології, генетики та патології в університеті Упсали, Швеція, об’єднали зусилля з вченими з Великобританії, Франції, Сполучених Штатів і Канади.

Перш ніж перейти до хвороби Альцгеймера, професор Форсберг раніше працював зі зв’язком LOY і раком.

Команда досліджувала хромосоми 3200 чоловіків у віці 37-96 років, з середнім віком 73 роки. Близько 17 відсотків зразків мали LOY, не менше 10 відсотків їх червоних кров’яних тілець. LOY найбільш часто зустрічається у літніх чоловіків.

Вчені виявили, що люди, які вже мали діагноз хвороби Альцгеймера, були більш схильні мати LOY. Крім того вони були більш схильні до розвитку хвороби в період спостереження.

Дослідження поки тільки в початковій стадії, але воно може дати ключ до ранньої діагностики хвороби Альцгеймера.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com