Хвороба Альцгеймера: загальна ситуація, результати і проблеми досліджень

0
6

Хвороба Альцгеймера є досить частим діагнозом для людей похилого віку по всьому світу, більш того, практично щодня можна зіткнутися з тією чи іншою інформацією з цієї теми, у тому числі і в новинних статтях. Вчені всього світу працюють над пошуком профілактичних заходів і способів лікування цього важкого захворювання. Практично у 36 мільйонів пацієнтів по всьому світу діагностована хвороба Альцгеймера, а тому питання «чи Є якийсь прогрес?» в такого роду пошуках, як зрозуміло, жодним чином не втрачає власної актуальності.

Трохи про статистику

У США з хворобою Альцгеймера доводиться жити майже 5 мільйонів людей від 65 років і старше, причому більшість з них – жінки. Передбачається, що до 2050 року ця цифра буде досягати 16 мільйонів. Хвороба Альцгеймера вперше була описана в 1906 році в якості однієї з найпоширеніших форм слабоумства. Для цього захворювання характерна наявність проблем з пам’яттю і з мисленням, що також позначається і на поведінці хворих.

Найбільша поширеність хвороби Альцгеймера спостерігається у віці 65 років і старше, проте наголошується також, що у віці 40-50 років у багатьох пацієнтів розвиваються ранні ознаки, що свідчать про більш ранній розвиток захворювання. Крім того, дане захворювання є прогресуючим, відповідно, симптоматика, початково виявляється у слабкій формі, з часом лише посилюється, досягаючи такої форми, коли хворий вже не в змозі реагувати на все, що відбувається навколо, крім цього він втрачає здатність до відтворення мови.

Поточна поширеність хвороби Альцгеймера робить його для США шостим захворюванням у списку основних причин смертності населення, адже щорічно воно вбиває все більше і більше людей, «переплюнувши» статистику смертності від раку молочної залози і раку простати разом узятим.

Існують методи лікування, затверджені в США, що грунтуються на прийомі певних продуктів харчування і FDA-препаратів при хворобі Альцгеймера. Наприклад, це мемантин і інгібітори холінестерази, з допомогою яких можна домогтися поліпшення в боротьбі з проблемами, пов’язаними з пам’яттю і мисленням. Між тим, такі препарати є лише допомогою в певному регулювання симптоматики, в той час як способів лікування самого захворювання сьогодні не існує.

Тобто, незважаючи на те, що це захворювання знаходиться в «ТОП-10» причин смертності, воно є єдиним в числі всього списку, вплинути на яке неможливо. Відповідно подібний вплив при відсутності чітких заходів впливу стає неможливим ні за рахунок уповільнення прогресування, ні за рахунок повної зупинки прогресування, ні за рахунок запобігання захворювання як такого. І пов’язано це не з тим, що не робляться спроби домогтися отримання хоч скільки-небудь успішного результату. Адже лише за минулий місяць дослідження вчених дозволили відновити порушення в навчанні і пам’яті у мишей, виявлено, наскільки дефіцит вітаміну D може посилювати ризик розвитку деменції у пацієнтів, отримана модель метилування ДНК у головному мозку, пов’язана з розвитком хвороби Альцгеймера.

Як і при розгляді будь-якого іншого захворювання, точне знання причин, що провокують його розвиток, є ключем до визначення профілактичних заходів та лікування. Аналогічно така схема застосовується і до хвороби Альцгеймера.

Загальні дані з досліджень

На підставі попередніх досліджень, відомо, що хвороба Альцгеймера розвивається при такій умові, коли два типи аномальних структур в головному мозку, а це специфічні бляшки і клубки, пошкоджують і знищують нервові клітини, провокуючи тим самим, порушення пам’яті, розвиток поведінкових відхилень і відхилень, пов’язаних з мисленням.

Досвід також показує, що процес розвитку хвороби Альцгеймера починається задовго до прояву симптоматики, на це захворювання вказує – це мінімум десятиліття. Відповідно, передбачається, що можливим є більш раннє втручання, яке б зробило істотний вплив на прогресування захворювання, особливо, якщо для цього будуть використані заходи терапії, що впливають безпосередньо на зазначені аномальні структури, які згодом при хворобі Альцгеймера виявляються у величезній кількості в головному мозку пацієнтів.

Передбачається також, що якщо процес накопичення амілоїду виступає як рушійного фактора в розвитку хвороби Альцгеймера, то такі методи лікування, за рахунок яких або буде знижено виробництво бета-амілоїду, чи буде збільшена його деградація, можуть виявитися корисними, особливо, якщо застосовувати їх як можна раніше.

Результати деяких досліджень вказують на те, що в якості факторів, що провокують розвиток захворювання, слід розглядати образ життя пацієнта, тобто саме спосіб життя є рушійною силою появи бляшок і клубків, наявність яких, як ми визначили, актуально для хвороби Альцгеймера. Наприклад, на підставі результатів проведення дослідження в університеті Філадельфії, відомо, що хронічне недосипання може стати головною причиною розвитку даних аномальних структур в головному мозку. Результати іншого дослідження вказують на те, що за рахунок регулярного вживання кофеїну може бути зупинений процес формування бляшок. Крім цього, знову ж таки, на підставі відповідних досліджень, відомо, що споживання смаженого м’яса може стати причиною розвитку бляшок.

Хвороба Альцгеймера і гени

Зовсім недавно були виявлені докази зв’язку розглянутого захворювання і генів. Зокрема результати досліджень за даним напрямом вказали на те, що більша частина випадків раннього прояви захворювання є успадковується, тобто мова йде про сімейну хвороби Альцгеймера. Сімейна хвороба Альцгеймера може бути спровокована однією з численних форм генних мутацій, виявленої в 1, 14 і 21 хромосомах. Дослідниками було виявлено, що дані генні мутації можуть виступати в якості причини, що провокує розвиток в головному мозку аномальних білків. Наприклад, при мутаціях в 21-ій хромосомі може утворитися аномальний амилоидный білок-попередник.

На підставі одержуваних даних з досліджень, пов’язаних з хворобою Альцгеймера, дослідники Національного інституту з проблем старіння мають в розпорядженні більш зрозумілу картину того, як саме аномалії в головному мозку обумовлюють ранній початок захворювання. Також це дозволило розпочати розробку тестів візуалізації, за рахунок яких можна буде наочно зрозуміти, як аномальні білки накопичуються в головному мозку.

Коли мова йде про захворювання в більш пізньому віці, то тут доречним виявляються результати іншого дослідження, пов’язані з розглядом гена APOE – аполипопротеином E, відіграє свою роль в розвитку хвороби Альцгеймера. Певна форма гена, зокрема мова йде про APOE E4, вказує на підвищений ризик для його розвитку. Відомо, що у пацієнтів, у яких виявляється одна з різновидів вже цього гена, визначається схильність до розвитку даного захворювання, причому для жінок така схильність більш актуальна, ніж для чоловіків.

За результатами одного з минулорічних досліджень, опублікованими журналом Nature Genetics, було виділено 11 генів, за рахунок яких може бути збільшений ризик розвитку у людини хвороби Альцгеймера. Інше дослідження, в свою чергу, визначило, що зміни, які відбуваються в такому гені, як ABCA7, можуть бути причиною збільшення ризику розвитку хвороби Альцгеймера конкретно серед афроамериканців.

Поки незрозуміло, за рахунок чого зазначені гени можуть збільшити ризики, пов’язані з розвитком даного захворювання. Між тим, будь-ген, так чи інакше з ним пов’язаний, може бути ключем до розуміння того, як все-таки це захворювання розвивається, а це, в свою чергу, збільшує ймовірність того, що будуть знайдені способи профілактики хвороби Альцгеймера, а також її лікування.

Успіхи в дослідженнях – як привід для оптимізму

На підставі виділених вище даних можна помітити, що є деякі види напрацювань, які визначають прогрес у вивченні причинно-наслідкового зв’язку відносно хвороби Альцгеймера. Доктор Лорі Райан зокрема вказує на те, що існують певні передумови для оптимізму тоді, коли мова йде про пошук дієвих методів лікування.

За останні 20 років була визначена роль бета-амілоїдних і тау-білків у хвороби Альцгеймера. Крім того, був затверджений перший FDA-препарат для коригування прояви симптомів, що стосуються пам’яті і мислення, була вперше визначена мишача модель розвитку хвороби Альцгеймера, і стало можливим вперше проводити аналіз крові, на підставі якого можна визначити дане захворювання. Аналіз крові у зазначеному списку ґрунтується на виявленні змін, які розвинулися у визначеного типу білках, містяться в плазмі крові.

За рахунок результатів дослідження цього захворювання є припущення щодо маси вже існуючих препаратів, які зараз визначають потенціал для подальшого ефективного лікування на їх основі. Зокрема, багато дослідників впевнені, що успішне лікування може полягати у використанні «коктейлю» з ліків, що діють відразу по декількох напрямках. Тобто, лікування хвороби Альцгеймера може виявитися можливим аналогічно до принципів, що застосовуються в лікуванні різних видів ракових патологій і навіть Сніду. Ті ж досягнення, які вже зараз є в області візуалізації, дають можливість буквально «побачити», як розвивається патологія, актуальна для розглянутого захворювання на прикладі розгляду живого головного мозку. Враховуючи те, що в рамках розгляду останніх кількох років були виділені деякі варіанти генів, чия поява відіграє визначальну роль в розвитку захворювання, допускається можливість прямого на них впливу.

Проблеми досліджень

Фахівцями також наголошується, що зараз відбувається тестування ряду заходів, які можуть бути потенційно перспективними, в тому числі сюди входять фізичні вправи і гормони. Розвиток цього напрямку виявиться можливим при достатньому фінансуванні. Саме відсутність фінансування є проблемою для наукових досліджень. І хоча вже визначено чимало з цього захворювання, дослідники додають, що існує більше важливих моментів, з ним пов’язаних, тобто може бути зроблено більше, зокрема це виявиться можливим при відповідному фінансуванні.

Керівник наукових досліджень, що стосуються проблеми хвороби Альцгеймера у Великобританії, Джеймс Пикетт, зазначив наступне:

«Деменція є найбільшою проблемою для здоров’я, а також проблемою, що визначає необхідність належної соціальної допомоги для відповідного покоління, однак гальмує дослідження, з нею пов’язані, відсутність фінансування. З-за цієї, загалом-то, регульованою проблеми, обмежується прогрес проведення досліджень як такої. Крім цього, є й інше обмеження, і воно пов’язано із залученням випробовуваних до досліджень учених і клініцистів, що працюють в області вивчення недоумства».

У США, приміром, у минулому році від Національних інститутів здоров’я, на дослідження, пов’язані з даним захворюванням, було направлено 504 млн. доларів на дослідження, пов’язані з раком, було направлено 5 млрд. доларів, а на дослідження раку грудей – 674 млн.

Недолік фінансування необхідно подолати, зазначають дослідники, адже це дозволить розробити нові стратегії в напрямку профілактики і лікування хвороби Альцгеймера. «На підставі вивчення інших захворювань, забезпечених необхідними для цього фінансовими ресурсами, можна помітити, що робота з багатьма з них дозволила поліпшити життя пацієнтів в цілому, знизити смертність, і, врешті-решт, отримати у розпорядження ефективні методи, спрямовані не тільки на їх лікування, але й на запобігання. Ми ж маємо в своєму розпорядженні необхідними знаннями та інструментами, які дозволили б досягти прориву в лікуванні хвороби Альцгеймера, але не вистачає стійких інвестицій для втілення в реальність аналогічного плану саме щодо цього захворювання».

Знову ж таки, існує проблема відсутності добровольців, які приймали участь у такого роду дослідженнях, що, як зрозуміло, також є перешкодою в їх прогресування. Періодично для цього використовуються певні заходи залучення.

В якості одного з варіантів є запуск сервісу під назвою TrialMatch. Цей сервіс є першим у своєму роді інтерактивним інструментом, що дозволяє безкоштовно та конфіденційно забезпечити комплексні інформативні клінічні випробування і з проведенням індивідуальних проб для пацієнтів з деменцією, членів сім’ї таких пацієнтів, а також просто добровольців. Беручи добровільну участь у клінічному випробуванні, ви зможете не тільки розширити можливості дослідників у лікуванні людей з хворобою Альцгеймера і іншого типу деменціями, але й, цілком можливо, внісши певний внесок у розвиток даного напрямку за рахунок цього, зіграти активнішу роль у ставленні до власного здоров’я в майбутньому.

Участь у добровільному клінічному випробуванні від асоціації науково-дослідного центру з вивчення хвороби Альцгеймера не носить рекламний характер і не є платним. Для нього достатньо перейти по посиланню, для участі не обов’язкова реєстрація через поштову скриньку. Інша інформація тут.

Підсумовуючи, дослідники відзначають:

«Ми можемо вирішувати проблему практично епідемії хвороби Альцгеймера, і ми будемо це робити. У нас є впевненість в тому, що одного разу ця хвороба буде виключено з не тільки з «ТОП-10», але і в цілому зі списку захворювань. Неможливо стверджувати, що подібний прорив «не за горами», проте сперечатися з тим, що ми вже досягли багато чого, також немає сенсу. Зараз нам відомо більше про прогресування хвороби, знаходяться способи виявлення його навіть на ранніх стадіях, внаслідок чого дослідники можуть отримати більше інформації про можливі методи лікування, які дійсно будуть працювати».

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here