Клітини ущільнюють власну ДНК, коли їм не вистачає кисню або поживних речовин

0
229

Клітинам, для нормального функціонування, необхідний доступ до більшої частини їх ДНК у відкритому доступі, таким чином, молекули, які зчитують генетичний код, можуть передавати інструкції для подальшого синтезу білків. Дослідники виявили, коли клітинам не вистачає кисню або поживних речовин, вони ущільнюють власну ДНК, що і ускладнює нормальні функції продовження синтезу білків.

Подібні стану клітинного голодування на сьогоднішній день зустрічаються при багатьох поширених захворювань, таких як інфаркт, інсульт і рак. Так стверджують вчені з Інституту Молекулярної Біології в місті Майнц, Німеччина. Разом з колегами з інших наукових центрів, вони пишуть про своє відкриття в журналі «Біологія геному» і припускають, що це дасть деякі важливі і нові ключі в лікуванні вищеописаних захворювань.

Коли людина переносить серцевий напад при ІХС, або у нього трапляється гострий коронарний синдром або інсульт, це може привести до довгострокового збитку. Все тому, що при такому стані обмежений приплив крові до серця і мозку, постраждалі клітини страждають від гострої нестачі кисню і поживних речовин.Цей стан відомо як ішемія. Кисневе голодування, або гіпоксія може також бути результатом інших хворобливих станів, таких як злоякісні новоутворення.

У новому дослідженні, вчені виявили, що в цих умовах голодування, ДНК в ядрах уражених клітин різко змінюється, вона стискається в щільні пучки. Результатом є те, що зчитують генетичну інформацію молекули не можуть отримати доступ до генетичного коду, що призводить до повної зупинки роботи клітини. Коли це відбувається з клітинами в серці, це призводить до інфаркту міокарда; коли це відбувається в мозку, це призводить до інсульту мозкової тканини.

Старший автор дослідження, доктор Джордж Рід, каже, що тепер стають зрозумілими молекулярні механізми виникнення таких станів. Іншою важливою особливістю їх роботи є використання нової технології ДНК-зондування, призначеної для высокодетализированного огляду ДНК у клітинах на рівні, який ніколи не досягався насамперед. Нова технологія є подальший розвиток світлової мікроскопії з сверхразрешеніем, яка дозволяє досліджувати хроматин – конденсовану форму ДНК.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com