Лікарі попереджають про обережне прийомі аспірину для профілактики інфаркту

0
198

Мільйони американців сьогодні приймають дитячий аспірин для зниження ризику інфаркту та інсульту, але лікарі побоюються, що повсюдний і безконтрольний прийом ліків може принести більше шкоди, ніж користі.

Лікарі вважають, що тим, хто знаходиться в групі високого ризику розвитку серцевих захворювань, щоденне вживання помірних доз аспірину однозначно принесе користь.

Дослідження показали, що люди у віковій групі 50-59 років, які мають на 10% підвищену ймовірність інфаркту або інсульту і приймають щодня близько 81 мг аспірину протягом 10 років, отримують максимальний ефект від такої терапії та істотно знижують ризик захворювань серця. Інфаркти та інсульти викликаються закупоркою судин тромбами, а аспірин перешкоджає їх утворенню.

Але для людей у віковій групі 60-69 років позитивний ефект від тривалого прийому аспірину виражений набагато слабкіше. А доцільність призначення ліків людям до 50 років або старше 70, взагалі, експертами не вивчалася.

Побічними діями прийому регулярних доз аспірину є шлункові і мозкові кровотечі. Тому тим, хто має такі захворювання, як виразка шлунка, проблеми з нирками чи печінкою приймати аспірин треба з великою обережністю.

Вчені задаються питанням, наскільки виправдане призначення аспірину для профілактики інфарктів та інсультів, в той час як існують багато інші лікарські препарати для цієї мети.

Steven Nissen, директор відділу кардіосудинної медицини при Cleveland Clinic, штат Огайо вважає, що людям, у яких ризик розвитку інфаркту або інсульту невисокий, не слід призначати аспірин, так як «він принесе їм більше шкоди, ніж користі». Він відзначає, що багато пацієнтів не можуть адекватно оцінити ступінь своєї схильності до цих захворювань, але, тим не менш «на всяк випадок» приймають аспірин. «Цього робити не слід», – вважає експерт.

За матеріалами: www.npr.org
Автор: Євген Смирнов