Мишачі зуби допомогли вченим зрозуміти механізми регенерації тканин

0
231

Дослідникам з Каліфорнійського університету (США) вдалося отримати раніше невідому інформацію про те, як дрібним гризунам вдається на протязі всього життєвого циклу відрощувати зуби.

Однією з характерних рис мишей та інших представників такого класу ссавців є те, що вони можуть протягом усього життя відрощувати різці, виконують велику кількість різноманітних функцій, наприклад, захист і споживання їжі. З цього випливає, що у дрібних гризунів є здатність до постійної регенерації тканин.

Вченим вдалося виявити, що в такому процесі беруть участь стовбурові клітини, а за активізацію їх диференціації, швидше за все, відповідають специфічні сигнали, які надходять з навколишніх тканин. Під час надходження такого сигналу стовбурові клітини «включаються», на тлі чого починають трансформуватися в зубну тканину.

До отримання такої інформації вважалося, що для активації вищевказаних процесів необхідні хімічні сигнали, але виявилося, що фізичне оточення тканин і кісток також може служити критерієм для трансформації клітин в інший стан.

Крім цього, дослідниками виявлено, що такі білки, як интегрины, які знаходяться в клітинних мембранах і пов’язують клітку з іншими білками, стають ініціаторами появи раніше не відомих сигналів безпосередньо в стовбурових клітинах, які запускають регенерацію. Проте вони вважають, що интегрины впливають на процеси формування пухлин.

Вся отримана інформація дасть можливість ученим і клініцистам більше дізнатися про механізми і процеси, що лежать в основі відновлення тканин. Також вони сподіваються на те, що з часом, можливо буде виростити людські зуби або внутрішні органи саме стовбурових клітин, що дасть можливість врятувати велику кількість пацієнтів з важкими недугами.