Неточності в МРТ змусили вчених сумніватися в підсумках 40 тисяч наукових досліджень

0
242

Учені з Великобританії і Швеції зробили висновок, що помилки у техніки, призначеної для функціональної магнітно-резонансної томографії, або фМРТ, могли стати причиною неправильних результатів в більш ніж 40 тисячах робіт і досліджень. Звіт з таким висновком була опублікована у міжнародному науково-дослідному журналі.

Працює фМРТ наступним чином: апаратура визначає, наскільки активний той чи інший ділянку мозку, виконуючи різні завдання, що супроводжуються зміною інтенсивності течії крові. Щоб проаналізувати перебіг крові, мозок досліджуваного ділиться на воксели – невеликі тривимірні частинки. Далі воксели, що володіють схожими властивостями, об’єднуються в кластери за допомогою методу кореляції в просторі. Саме кластери частинок і аналізуються приладами, і точність підсумків аналізу тепер знаходиться під сумнівом.

Вчені, які можуть спростувати результати фМРТ, досліджували 499 осіб, які були абсолютно здорові і пройшли процедуру в спокої. Було сформовано кілька груп, де знаходилось 20 чоловік, а підсумки обстеження були зіставлені з майже двох сотень можливих комбінацій. Використання для цих цілей пакетів для фМРТ дало майже 3 млн порівнянь для кожного параметра.

Проаналізувавши дані, дослідники прийшли до висновку, що використання пакетів FSL, AFNI і SPM для обладнання може давати до 70% неправильних (ложнопозитивных) результатів, якщо допустиме значення параметра зазначено в межах 5%. Якщо алгоритм зробив точний висновок по вокселам, то точність дослідження кластера значно знижується через невідповідність кореляційної функції гауссиане параметра.

Підсумки дослідження дають можливість засумніватися в результатах, які були отримані з використанням алгоритмів у фМРТ, адже за останні два десятки років фахівці опублікували близько 40 тисяч робіт на цю тему. Британські і шведські фахівці вважають, що підвищення точності підсумків обстеження з пониженням неправильних висновків можливо при використанні в алгоритмах непараметричних типів моделей, будова яких утворюється не заздалегідь, а за підсумками дослідження.

За матеріалами: nplus1.ru