Печінка значно змінюється в розмірах протягом дня

0
190

Швейцарським вченим вдалося зафіксувати зміну обсягу печінки протягом дня, а саме її збільшення приблизно на 40%.

Людський організм влаштований так, що велика кількість його функцій підпорядковується добовому ритму, що також стосується і печінки, яка виконує дуже важливу роль – вона бере участь в енергообміні і в процесах очищення крові.

Дослідники з Женеви, на прикладі дрібних гризунів, вирощених в лабораторних умовах, змогли поспостерігати зміна об’єму печінки в більшу сторону, приблизно на 40% і її подальше зменшення.

Для мишей характерно відсутність активності в денний час доби і її підвищення вночі. Вченими було виявлено, що в кінці активної фази, до закінчення ночі, обсяги печінки збільшувалися практично в половину. Такий процес пов’язаний з кількома факторами, зокрема, з вживанням і переварюванням їжі, а також з кількістю та інтенсивністю рухів тіла піддослідних.

В той же час проводився друге незалежне наукове дослідження – дослідниками з Лозаны. Ними також вивчалися процеси, що відповідають за зміну розмірів цього органу. Було виявлено, що протягом доби зростав розмір клітин печінки, а також містяться в них білків. Більш того, змінювалася чисельність органел рибосом, що відповідають за синтез білків в печінці. Проте рівномірне добове годування тварин допомогло нейтралізувати зміни, пов’язані з печінкою.

Обидва дослідження на мишах можуть відносити і до людей, особливо до тих, які змушені працювати позмінно. При таких умовах праці вони не можуть дотримуватися нормальних ритмів сну і прийому їжі, які були закладені природними біоритмами організму.

Подібна інформація може бути корисною для клініцистів, які вивчають функціонування печінки та процеси формування захворювань у цьому органі.