Преддиабета викликає раннє ураження нирок

0
261

Діабет є основним фактором ризику розвитку захворювань нирок. У 30% людей з цукровим діабетом 1 типу і 10-40% з цукровим діабетом 2 типу в результаті розвинеться ниркова недостатність. Нове дослідження виявило, що ще до постановки діагнозу, підвищені рівні глюкози в крові можуть стати причиною пошкодження нирок.

Співавтор дослідження доктор Торальф Мелсом, з Департаменту Нефрології в Лікарні Університету Північної Норвегії, і його колеги публікують результати своїх досліджень у виданні «Американський Журнал Нефрологічних Захворювань».

Близько 86 млн. чоловік в США мають преддиабета, при якому підвищений рівень цукру в крові, але не настільки, щоб можливо було виставити діагноз діабету. За даними Клініки Майо, без корекції, наприклад, збільшення фізичної активності, зниження ваги та прийняття здорового харчування, людині з преддіабетом, ймовірно, буде поставлений діагноз цукрового діабету 2 типу протягом 10 років.

Доктор Мелсом і колеги відзначають, що попередні дослідження намагалися виявити зв’язок між преддіабетом і ураженням нирок, але вони дали суперечливі результати.

Для поточного дослідження, команда виміряв швидкість клубочкової фільтрації (СКФ), рівень глюкози натще (ГН) та/або рівні HbA1c у 1324 дорослих у віці 50-62 років. У дослідженні, преддиабета виставлявся при рівні ГН 6,1-6,9 ммоль/л і/або рівень HbA1c 5.6-6.9 ммоль/л).

Наявність преддиабета в учасників дослідження було оцінено на початку дослідження, потім у середині дослідження, через 5,6 років. На початку дослідження, преддиабета був виявлений у 595 учасників.

Після коригування способу життя учасників та використання медикаментів, дослідники виявили тих учасників з преддіабетом, які мали більш високу СКФ протягом періоду спостереження, в порівнянні з тими, хто не виявив преддиабета. Вищевказане – знак підвищеної фільтрації в нирках.

Більш того, дослідники виявили, що високі вихідні рівні ГН серед суб’єктів були пов’язані з високим рівнем альбуміну в сечі надалі, що стало ранньою ознакою захворювання нирок.

За словами дослідників, ці результати показують, що рівні ГН та HbA1c, які виявляються при преддиабете, є незалежними факторами ризику для гиперфильтрации нирок і виявлення альбуміну в сечі. Вони вказують, що преддиабета може бути передвісником захворювання нирок.

Дослідження наводить вагомі аргументи на користь використання вимірювання СКФ для діагностики преддиабета.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com