Приймаєте багато ліків? Остерігайтеся поліпрагмазії!

0
214

Коли люди стають старше, виникає безліч станів, які вимагають використання ліків. Часто трапляється, що може знадобитися кілька лікарських препаратів, з різними дозами і термінами застосування. І тут у людей виникають складності. Поліпрагмазія – одночасне використання п’яти і більше препаратів.

Дослідження, проведене під керівництвом доктора Діма Куат з університету штату Іллінойс в Чикаго, показало, що у 2005-2006 роках, понад 50 відсотків дорослого населення в Сполучених Штатах, у віці 57-85 років приймали п’ять або більше ліків.

Близько 30% опитаних використовували п’ять або більше відпускаються за рецептом ліків, і більше 58 відсотків брали, принаймні, одне ліки, в якому вони не потребували.

Нещодавнє дослідження команди доктора Куат, опубліковане в JAMA Internal Medicine, показує, що проблема продовжує зростати.

В 2010-2011 роках, відсоток американців, що використовує п’ять або більше відпускаються за рецептом ліків, виріс до 35,8%.

Людям зі складними медичними проблемами, може знадобитися цілий ряд ліків, або ж вони можуть приймати один препарат для боротьби з несприятливими наслідками іншого. Тим не менш, неправильне використання декількох ліків може бути як марнотратно, так і небезпечно.

Згідно з дослідженнями, поліпрагмазія відповідає за 28 відсотків всіх випадків госпіталізації, і є п’ятою причиною смерті в США.

Недоречною поліпрагмазія може бути у випадках, коли: пацієнт продовжує приймати ліки, які більше не потрібні, або у дозі, яка більше не підходить; препарат не досягає своєї терапевтичної мети; поєднання методів лікування призводить до виникнення несприятливих реакцій або взаємодій; пацієнт не дотримується вказівок лікаря.

Пацієнтам можуть бути запропоновані різні ліки, якщо вони страждають від численних захворювань, наприклад, ревматоїдного артриту, хвороби серця і діабету. Часто лікарі не знають, які препарати приймають пацієнти. З цієї причини, пацієнти повинні розповідати своїм лікарям про всі препарати, які вони приймають.

Поліпрагмазія частіше виникає у літніх людей. У США, люди у віці 65-69 років приймають, в середньому, близько 14 відпускаються за рецептом ліків, збільшуючись до 18 до 80-84 років. Наприклад, літні люди часто використовують комбінацію антиагрегантів, антикоагулянтів, статинів та НПЗЗ. Але в такому поєднанні нема потреби.

Дослідники закликають всіх уникати поліпрагмазії і консультуватися у лікаря.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com