Ризик виникнення захворювань серця підвищується в зимовий час

0
242

Дослідниками виявлено, що найбільш високий ризик появи серцево-судинних захворювань у зимовий час, в той час як в літній час відзначається його зниження.

Як з США, так і по ряду інших країн саме хвороби серця є провідною причиною смертності, причому по Штатам зокрема на кожні 100 000 осіб смертність за цієї причини складає близько 193 випадків. Для визначення сезонності характеру захворюваності та для отримання згодом результату у формі твердження про підвищений ризик саме в зимовий період, дослідниками з Швейцарії було проведено масштабне дослідження.

У дослідженні, про яке йде мова, використовувалися перехресні дані по десяти популяционным досліджень щодо семи країн світу. Кількість учасників дослідження склало 107 090 осіб, їх вік знаходився в межах 35-80 років.

Для дослідження знадобилися дані наступного типу:

  • рівень ліпідів;
  • рівень кров’яного тиску;
  • рівень глюкози в крові;
  • індекс маси тіла;
  • розміри окружності талії.

Певні коригування були зроблені і у відповідності з підлогою учасників, їх віком, а також наявністю шкідливих звичок (куріння).

На підставі результатів було визначено, що фактори ризику виникнення захворювань серця, перераховані раніше (артеріальний тиск тощо), особливості мають підвищений вплив в період січня і лютого, а зниження цього впливу наголошується в період липня-серпня у порівнянні з роком в цілому.

У літній час, порівняно з зимою, окружність талії зменшувалася мінімум на 1см, при цьому рівень холестерину в цілому знижується в літній час в середньому до 0,24 ммоль/л порівняно з зимовими показниками. Систолічний тиск крові також в літній час знижується до 3,5 мм рт. ст. за наявними результатами, що, знову ж таки, йде в порівнянні із зимовим періодом.

Педро Маркус Бачив, доктор Інституту профілактичної і соціальної медицини при університеті Лозанни (Швейцарія), відзначає, що окремо така різниця за даними періодів особливого значення може й не мати, однак в цілому вона вкрай важлива, тому що розподіл кров’яного тиску виробляється саме в залежності від цих показників, що, в свою чергу, підвищує ризик розвитку захворювань серця.

Безпосередньо вплив сезону на стан артеріального тиску також може настільки ж серйозно позначатися і на ризик розвитку серцево-судинних захворювань, виступаючи в цьому випадку в якості генетичних маркерів в артеріальному тиску. Спільне вплив на кров’яний тиск генетичних маркерів є в принципі-то скромним, коливаючись у межах 2-3 мм рт. ст.

Крім цього, Педро Маркус Бачив додає, що хоча окружність талії в залежності від сезону підлягає змінам, в середньому ІМТ протягом року не змінюється, як не змінюється і рівень глюкози.

Якихось чітких пояснень щодо варіацій результатів поки немає, зміни в рівні холестерину же пояснюються на користь його збільшення в результаті зміни переваг в їжі. Відсутність змін у рівні глюкози може пояснюватися взяттям зразків крові на голодний шлунок. Відзначається, що вже зараз розпочаті додаткові дослідження, знову ж таки, орієнтовані на розгляд сезонів як факторів споживання їжі того чи іншого типу, на підставі чого отримані раніше висновки можна буде певним чином скомпонувати для отримання загальної картини.

Повертаючись до результатів цього дослідження, доктор Педро Маркус Відал зазначає, що на їх підставі слід вживати відповідні заходи по захисту свого здоров’я у зимовий час, переглянувши основні позиції за власним харчування і тренувань у цей період.