Розуміння опірності до раку у слонів може допомогти в лікуванні людей

0
195

Вони є найбільшими сухопутними тваринами у світі, вагою до 6.5 тонн і до 4 метрів у висоту. Враховуючи їх розмір, слони повинні бути досить чутливі до раку, адже у них, принаймні, в 100 разів більше клітин, ніж у людей, але хвороба у них розвивається рідко. У новому дослідженні вчені пролили світло на механізми, що лежать в основі опору слонів до раку.

Керівник дослідження доктор Джошуа Шифман з Університету штату Юта та колеги опублікували результати своїх досліджень у JAMA.

Теоретично, чим більша тварина, тим більше клітин у нього, що має підвищити швидкість ділення клітин і їх сприйнятливість до генних мутацій. Однак, в 1975 році, доктор Річард Пето з Університету Оксфорда у Великобританії, піддав це сумнівам. Він зазначив, що захворюваність на рак у різних видів не залежить від розміру тварини. Це теорія, в даний час відома як «Парадокс Пето».

Дослідники оцінили інформацію про хвороби і причини смерті у 36 видів ссавців, в тому числі африканських і азіатських слонів. Були проаналізовані геноми всіх видів, а також активність лімфоцитів в периферичній крові у слонів, здорових людей і пацієнтів з хворобою Чи-Фраумени (LFS), рідкісне спадкове стан, при якому значно збільшений ризик розвитку раку.

Було виявлено, що смертність від раку не збільшується з розміром або тривалістю життя ссавців. Наприклад, смертність у слонів становила лише 4,8%, а у людини 11-25%.

Дослідники також виявили, що слони мають, щонайменше, 20 копій гена – супресора пухлин, званого TP53, в той час як у людей він тільки один, а у страждаючих LFS тільки один функціонуючий алель гена TP53, у них ризик розвитку онкопатології 90-100%.

Дослідники пояснюють, що ген TP53 грає ключову роль при відповіді на ушкодження ДНК, викликаючи апоптоз клітин з допомогою білка p53. На підставі їхніх висновків, команда передбачає, що додаткові копії гена TP53 і підвищений апоптоз білок p53 у слонів розвинулися, щоб захистити їх від раку.

Застосування одержаних даних на практиці, може представляти еволюційний підхід, заснований на розумінні механізмів пов’язаних з придушенням неопластичного процесу.

Однак, варто пам’ятати, що людина схильна до раку більше ніж інші ссавці, у чому, за сучасного способу життя. Здоров’я у Ваших руках.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com