Соціальна активність зменшує ризик розвитку когнітивного спаду наприкінці життя

0
251

Благополуччя в кінці життя часто різко знижується, зі значними відмінностями між окремими людьми, яких погано розуміють. Про це говорять дослідники, які показують, що залишаючись активним соціально, незважаючи на проблеми зі здоров’ям, можна зменшити і затримати початок занепаду пізньої життя.

Дослідження, опубліковане у виданні «Психологія і старіння», було проведено під керівництвом доктора Дениса Герсторфа з Університету Гумбольдта в Берліні.

Лікар повідомив, що їх результати вказують на те, що жити соціально активне життя і ставити перед собою пріоритети соціальних цілей, значить залишатися з більш високим рівнем задоволеності в похилому віці і мати менш різкий спад ближче до кінця життя.

Вчені проаналізували дані, отримані за 2-4 роки до смерті, більш ніж 2 900 осіб, які брали участь у загальнонаціональному німецькому соціально-економічному дослідженні SOEP. 48% учасників-жінок були у віці 74 років, коли вони померли.

Дані SOEP включають самооцінку добробуту, соціальної активності, соціальних цілей і сімейних цілей протягом останніх декількох років життя учасників.

Дослідники проаналізували відповіді на питання, попросивши учасників зазначити, за шкалою від 1 до 10 балів, наскільки вони задоволені своїм життям у цілому (враховуючи всі обставини), скільки вони брали участь у громадській діяльності, наскільки була важлива соціальна активність для них, і наскільки вони цінують свій шлюб або відносини зі своїми дітьми.

Аналіз показує, що, будучи соціально активними і маючи соціальні цілі, виявляється більш високий рівень задоволеності життям у її кінці.

Цей зв’язок не залежить від інших факторів, охоплених дослідженням SOEP, які могли б відігравати певну роль, наприклад, вік на момент смерті, стать, освіту і здоров’я (наприклад, інвалідності та госпіталізації).

Будучи соціально активним, можна внести свій вклад у добробут своїх останніх років, тому що, як правило, потрібно більше фізичних і розумових зусиль.

Адже цей вид діяльності часто включає в себе когнітивну стимуляцію і фізичну активність, що, в свою чергу, може захистити від неврологічних і фізичних факторів, що лежать в основі когнітивного зниження.

В протилежність, сімейне життя часто неоднорідна і являє собою не тільки джерело радості, але й тривоги і напруженості, стресу і печалі. Тому вона не зменшує спаду в кінці життя.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com