Стрес в дитячому віці може підвищити ризик розвитку цукрового діабету і захворювань серця у зрілому віці

0
199

Добре відомо, що стрес може мати негативні наслідки для здоров’я. Він є причиною близько 60% всіх хронічних захворювань людини, згідно з даними Американського Інституту Стресу. Тим не менш, було неясно, чи може стрес в дитинстві збільшити ризик розвитку захворювань у зрілому віці.

Ashley Winning і колеги проаналізували дані майже 7000 осіб, які були частиною групи досліджуваних з 1958 року. Всі учасники спостерігалися протягом 45 років. Інформація про стресі у випробовуваних і про психічне здоров’я була зібрана у віці 7, 11, 16, 23, 33 та 42 років. У віці 45 років, в учасників було перевірено кров’яний тиск, взяті зразки крові і оцінені дев’ять різних біологічних маркерів. Все разом дало дослідникам кардиометаболическую оцінку ризику (оцінку ризику розвитку цукрового діабету і серцевих захворювань), яка вказує на ступінь ризику діабету і серцево-судинних захворювань.

Результати аналізу показали, що, порівняно з людьми, які мали низький рівень стресу протягом усього дитинства і дорослого життя, ті, хто пережив багато стресових ситуацій в дитинстві і зрілому віці мали більш високі бали кардиометаболического ризику.

Тим не менш, навіть після врахування чинників зовнішнього впливу і соціального благополуччя, вчені виявили, що люди, які відчували часті стресові ситуації в дитинстві, а також ті, хто був в стані постійного стресу в зрілому віці, мали бали кардиометаболического ризику на порядок вище, ніж люди, у яких рівень стресу протягом життя був мінімальним або помірним.

Ці дані підтверджують, що дитячий стрес значно впливає на ризик розвитку діабету і серцевих захворювань в подальшому житті. Автор зазначає, що існує набагато більше доказів, що негаразди в соціальному оточенні дитини впливають на ризик високого рівня стресу, а отже, і ризик розвитку діабету. Таким чином, превентивні та оперативні заходи повинні бути спрямовані не тільки на дитину, але і на їх соціальне оточення: на сім’ю, знайомих і друзів, усіх тих, хто може мати вплив на дитину в тій чи іншій мірі. Тільки в цьому випадку можна говорити про ефективні заходи боротьби зі стресом в дитинстві.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com