У США можуть почати створювати химер

0
233

На початку серпня в Інститут здоров’я звернулися з проханням дати дозвіл на схрещування генома людини і тварин. Мораторій був введений із-за неетичних з точки зору медицини експериментів, в ході яких стовбурові клітини людини вводили в зародки тварин. Це дозволяє домогтися народження так званих химер – істот, в яких будуть людські та тваринні ознаки.

Щоб створити химеру, вчені використовують плюрипотентні стовбурові клітини – ті, що адаптуються до перетворення в будь-який тип клітини організму. Вони впроваджуються в ембріональні тканини мишей, приматів, свиней і ряду інших тварин на початковій стадії їх розвитку для більшої ймовірності успішного завершення експерименту. Національний інститут здоров’я США в минулому році висловив побоювання, що при створенні таких химер з’являться тварини, які мають сверхразумом, що і стало причиною зупинки експериментів для вивчення етичних аспектів питання.

Незважаючи на відсутність фінансування, групи вчених продовжують добиватися створення тварин з рисами та здібностями людини. Тільки за минулий рік вони зробили два десятка спроб схрестити гени людини з генами свиней і овець. При цьому не було опубліковано жодного підсумку експериментів і не отримано жодного повідомлення про успішне їх завершення.

Експериментатори заявляють, що наявність мораторію не дозволяє вивчати можливості біології стовбурових клітин і регенеративної медицини. Вони також сумніваються, що досліди призведуть до створення сверхумных тварин, посилаючись на підсумки дослідів з мишами. Навіть після впровадження в їх мозок нервових клітин людини занадто розумними гризуни так і не стали. Днями вчені також запропонували замість мораторію впровадити додаткову експертизу, яка врахує етичні чинники, можливу зміну поведінки тварини та інші показники.

За матеріалами: lenta.ru