Усвідомлена медитація зменшує біль

0
217

Вона може полегшити біль набагато ефективніше, ніж плацебо-анальгетик, згідно з дослідженням, опублікованим у журналі «Неврологія».

Провідний автор доктор Фадел Зайдан і колеги, вже відзначали ефекти впливу очікування, відволікання уваги, переконання, плацебо, гіпнозу, стресу, тривоги, настрою і емоційного стану на біль. Покращений пізнавальний і емоційний контроль, як було показано, допомагає зменшити біль; усвідомленість теж може зіграти свою роль.

Різні медитативні методики можна назвати «свідомими», але є дві великі категорії, які охоплюють усі: зосередження уваги (СВ) і відкритий контроль (ОК).

СВ пов’язане з підтриманням уваги на конкретному об’єкті, скажімо, потоці дихання або зовнішньому об’єкті. ОК включає в себе ненаправленное визнання будь-якого сенсорного, емоційного чи пізнавального події, яка виникає в розумі, як у дзен-медитації.

Було встановлено, що медитація поліпшує стан при неспокої, депресії і стресу. Це пов’язано з підвищеним пізнавальним контролем, регулюванням емоцій, позитивним настроєм.

Нинішнє дослідження робить крок до наукового обґрунтування механізмів медитації, використовуючи критерії болю і сканування мозку, щоб визначити, чи є усвідомлена медитація лише ефектом плацебо.

Сімдесят п’ять здорових учасників, без болю, були розподілені в одну з чотирьох груп: усвідомленої медитації (ОМ), медитації плацебо (МП), крем плацебо-анальгетик (вазелін) і контрольна група. Біль була викликана використанням теплового зонда нагріваючого невелику ділянку шкіри, до 49 градусів за Цельсієм. Така температура викликає біль у більшості людей. Учасники дослідження оцінювали інтенсивність болю (фізичне відчуття болю) і її неприємність (емоційна реакція). Мозок випробовуваних був просканувати за допомогою МРТ до і після експерименту.

У групі ОМ, інтенсивність болю знизилася на 27%, а емоційний аспект болю впав на 44%. Крем плацебо зменшив відчуття болю на 11% і емоційний аспект на 13%. Сканування мозку показало, що при ОМ активуються зовсім інші області мозку, в порівнянні з плацебо-кремом. Команда очікувала деяке перекриття в областях мозку, між медитацією і плацебо. При МП було відзначено 9% зниження відчуття болю і 24% емоційного дискомфорту.

Дослідники виявили нове об’єктивне свідчення наявності унікального способу, при якому зосередження зменшує біль.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com