Вчені навчилися редагувати людську ДНК

0
231

Група американських і південнокорейських вчених проводила дослідження людських ембріонів, в ДНК яких були виявлені мутації певних захворювань. З матеріалами експериментів і результатами роботи можна ознайомитися в науковому періодичному виданні «Nature».

Для того щоб мати можливість працювати з людськими ДНК і навчитися їх редагувати, були взяті яйцеклітини дванадцяти здорових жінок. Що стосується чоловічого біоматеріалу, то для запліднення була взята сперма людини, у якого була певна мутація, і її перед процесом «вирізали», використовуючи CRISPR-Cas9. В лабораторних умовах вченим вдалося відредагувати ген, усунувши мутацію з захворюванням.

У ході експерименту було помічено, що замість вилученого гена використовується здоровий ген з матеріалу дезоксирибонуклеїнової кислоти. Це дозволило встановити, що ембріони самостійно себе редагують, якщо у них є копія здорового гена.

Такі дослідження дозволяють зрозуміти, як можна відредагувати гени людей, щоб на етапі запліднення усунути всілякі мутації, щоб майбутній дитина була здоровою і йому не передавалися спадкові хвороби від батьків. На практиці виявилося, що зміна ДНК з допомогою CRISPR-Cas9 набагато складніше, ніж передбачалося, але тепер змінити гени представляється реальним досягненням.

Успіх цього експерименту демонструє і те, що після втручання і редагування ДНК не настав жодних негативних наслідків, порушень і непередбачених змін. Це дає серйозні підстави припустити, що в подальшому люди зможуть самостійно змінювати гени, щоб потомство ставало здоровіше і міцніше, ніж попередні покоління. Також це дозволить подолати багато хвороб, що передаються у спадок.