Вчені зможуть знайти слабкі місця ракових клітин

0
210

Російські дослідники розробили унікальний спосіб пошуку змінених білків в людських клітинах. Відбуватися процедура буде з використанням спектрометрів. Завдяки цьому можна буде знайти уразливі точки в онкологічних новоутвореннях. Про це йдеться у статті видання Proteomics. За словами Михайла Горшкова, вченого з МФТІ, методика може в подальшому бути корисною для пошуку ракових мутацій. Це дасть можливість вивчити склад білків новоутворень і розробити відповідні для їх знищення препарати.

Робота дослідження була заснована на принципах протеогеномной техніки. Вона вивчає геном і білки в клітці. Щоб програма могла функціонувати і шукати мутантні білки, потрібно отримати інформацію з мас-спектрального аналізу клітинного вмісту. Виходячи з них, комп’ютер зможе знайти навіть невеликі зміни на клітинному рівні – наприклад, зміна маси клітини. Щоб продемонструвати методику, вчені під проводом Горшкова вивчали сукупність мутованих білків в одній з різновидів ракових клітин. Клітини НЕК-293 часто використовуються в дослідах і демонстраціях методик лікування раку.

Після отримання інформації по спектроскопії і розшифровки більшої частини їх ДНК, вченим вдалось підготувати базу даних, що стосується білків-мутантів. За даними дослідження, загальне число «мутантів» в даних клітинах збільшилася більше, ніж на сотню білкових молекул. 8 мутацій при цьому пов’язують з розвитком різних типів раку. Ці варіанти, можливо, допоможуть клітинам краще вижити і розмножитися, а один з варіантів відносять до білка з кодом р53, який пригнічує розвиток раку. Вчені сподіваються, що результати їх роботи допоможуть розробити дієві ліки від раку.

За матеріалами: ria.ru