Вчені зясували, що глисти мутують, щоб вижити

0
214

Вчені одного з американських університетів провели аналіз штаму аскарид. В результаті було зроблено відкриття – вони зазнали мутації в ході еволюції, пристосовуючись до нових умов. Підсумки дослідження були опубліковані в четвер у науковому виданні PLoS Genetics. Там було написано, що спостереження були проведені співробітниками університету Джорджії за фінансової підтримки фонду медицини Елісона.

В лабораторних умовах черв’яків піддавали мутацій, які вплинули на них позитивним чином: всі аскариди стали давати більше потомства, а дорослі особини відрізнялися більшою виживаністю. Експерименти над аскаридами LSJ2 проводилися протягом півстоліття, причому досліджувався не тільки вплив мутагенів, але і зміни в поведінці черв’яків.

Останнє дослідження полягало у введенні чергового мутагену, який шляхом дублювання був переміщений до іншого штаму аскарид. Мутація завдяки цьому повинна була бути посилена в кілька разів. Незважаючи на невелику зміну, яку вона залишила в ДНК черв’яків змінам піддалися 3 тисячі амінокислот), найнесподіваніші і значні зміни відбулися в їх поведінці. LSJ2 стали довше жити і повільніше розмножуватися.

Повідомляється, що відкриття опосередковано впливає на здоров’я людини, яка може бути переносником аскарид. Черви поділяють з людиною ген NURF-1, який зазнав мутації. Білок в людському організмі з таким же кодом активно задіяний в нашій репродуктивній системі. Нагадаємо, що аскариди є збудниками аскаридозу – захворювання шлунково-кишкового тракту, яке характеризується зниженням апетиту, головним болем. Черв’яки нерідко проникають в інші органи (легені, печінка).

За матеріалами: vistanews.ru