Відкритий біомаркер може допомогти в профілактиці і лікуванні ожиріння

0
206

Ожиріння страждає кожен третій дорослий і кожна шоста дитина або підліток у США. Визначення стратегій для профілактики і лікування стану зараз є найбільш важливим, ніж коли-небудь. Тепер дослідники говорять, що вони визначили біологічний маркер ожиріння, який може запропонувати вірну стратегію.

Ожиріння підвищує ризик цілого ряду патологічних станів здоров’я, у тому числі серцево-судинних захворювань, інсульту, діабету 2 типу і деяких видів раку. Таким чином, високі темпи ожиріння в США і в світі означають, що стан стало серйозною проблемою світової охорони здоров’я.

У той час як переїдання і недолік фізичної активності розглядаються як основні причини надмірної ваги та ожиріння, дослідники все частіше знаходять, що можуть бути й інші фактори його розвитку.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature, дослідники показують як пептид під назвою нейротензин (NT) сприяє ожирінню за рахунок підвищення всмоктування жирів.

NT, в основному, здійснюється центральною нервовою системою і шлунково-кишковому тракті. Пептид бере участь у регуляції метаболізму жирів; він вивільняється після вживання жиру і сприяє засвоєнню жиру в кишечнику.

Керівник дослідження, доктор Марк Еверс, директор онкологічного центру при Університеті штату Кентуккі, і його колеги кажуть, що їх результати показують, що NT може бути перспективною мішенню для лікування ожиріння.

Для їх дослідження, вчені проаналізували дані 4632 чоловіків і жінок, які були частиною іншого дослідження протягом 16,5 років.

Порівняно з нормальною вагою у здорових людей, досліджувані, які страждали ожирінням і мали резистентність до інсуліну, виявили більш високі рівні про-NT натщесерце.

Крім того, дослідники виявили, що люди, які мали найвищі рівні про-NT мали в два рази більший ризик розвитку ожиріння у пізнішому віці, ніж ті, хто мав найнижчі рівні пептиду.

Також дослідники проаналізували мишачі моделі з недосконалими NT. Виявилося, у гризунів абсорбується менше жиру, ніж у нормальних мишей. Вони були менш схильні до розвитку резистентності до інсуліну і жирової хвороби печінки.

Дослідники вважають, що їх результати дозволяють припустити, що NT може бути биомаркером ожиріння, а інгібування пептиду може запропонувати багатообіцяюче лікування захворювання.

Результати можуть пояснити, чому заможні люди схильні до більшого ризику розвитку раку.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com