Який ключ до здорового старіння? Секрет в генах

0
198

Нове дослідження може наблизити нас до розгадки таємниці здорового старіння, після розкриття безлічі генетичних варіантів серед здорових літніх людей, які можуть захистити від хвороби Альцгеймера та хворобі серця.

Результати приходять з триваючого дослідження «Wellderly», в якій дослідники досі використовують секвенування геному ДНК, більш ніж 1400 здорових людей зі США, у віці 80-105 років. Запущене в 2007 році, дослідження спрямоване на точне визначення генетичних варіантів, які можуть сприяти здоров’ю протягом усього життя.

Більшість вчених світу вивчають захворювання, але дослідники хочуть зрозуміти що береже нас здоровими. Для того, щоб досягти нових результатів, які були опубліковані в журналі «Cell» співавтор дослідження доктор Ерік Топол і його колеги використовували повне секвенування для аналізу геномів 600 учасників.

Всі суб’єкти не мали раку, інсульту, хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона, діабету, інфаркту та інших хронічних захворювань або хвороб. Їх геноми порівнювалися з такими у 1507 дорослих, які представляли населення в цілому і були частиною іншого дослідження ITMI.

Після врахування зв’язків крові та етнічних відмінностей між учасниками, дослідники залишили 511 осіб з дослідження Wellderly і 686 людина з когорти ITMI.

У цілому, дослідники проаналізували 24 205 551 конкретних варіанти генів обох груп. Порівняно з когортою ITMI, учасники з дослідження Wellderly мали більш низькі генетичні ризики хвороби коронарної артерії і хвороби Альцгеймера – найбільш поширеної форми хвороби серця.

Не було виявлено жодних відмінностей генетичних ризиків для раку, інсульту або цукрового діабету 2 типу між цими двома групами. Передбачається, що учасники дослідження Wellderly володіють іншими генетичними характеристиками, які заважають розвитку цих захворювань.

Вчені не знайшли срібну кулю для здорового довголіття, це відзначає співавтор дослідження доктор Алі Торкамани. Однак вони виявили слабкі зв’язки між загальними і рідкісними варіант генів, які в сукупності дозволяють припустити, що захист від когнітивних знижень сприяє здоровому старіння.

Дослідники виявили ряд рідкісних варіантів в гені COL25A1 10 осіб, які були частиною групи Wellderly. Такі варіанти не були знайдені в когорті ITMI. Команда пояснює, що COL25A1 кодує ключовий компонент амілоїдних бляшок, які знаходяться в мозку людей з хворобою Альцгеймера.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com