За непереносимістю глютену може стояти зовсім інший розлад

0
219

Група вчених з Норвегії зробила несподіване відкриття, яке змінює погляд на таке захворювання, як целіакія. Вони з’ясували, що велика кількість людей стикається з проблемами в органах травної системи після споживання продуктів з пшеницею або іншими злаками, списуючи це на підвищену чутливість до глютену. Проте дослідники стверджують, що причиною розладів ШКТ може служити фруктан, який виступає в якості полімеру глюкози.

Целіакія – це поширена патологія, пов’язана з порушенням функціонування тонкого кишечника. Це пов’язано з недостатністю ферментів, які відповідають за розщеплення пептиду глютену. Однак висновки норвезьких вчених вказують на те, що такі зміни далеко не завжди ховаються за подібною недугою. Це означає, що не всі особи, яким був поставлений діагноз «целіакія» насправді страждають від такої хвороби.

Дослідницька група провела експеримент над 59 добровольцями, підозрюють у себе наявність такого розладу. Усім учасникам протягом декількох тижнів необхідно було вживати в їжу мюслі-батончики, при цьому одні включали в свій склад фруктан, а інші – ні.

З’ясувалося, що проблеми з боку травлення виникали тільки в тих ситуаціях, коли люди з’їдали батончики з фруктаном. Більш того, вживання в їжу інгредієнтів з глютеном жодним чином не позначалася на стані піддослідних. З цього випливає, що більш ніж у половині випадків немає абсолютно ніякої необхідності для дотримання безглютенової дієти, яка підвищує ризики виникнення у людини цукрового діабету 2 типу.

З цього випливає, що гастроентерологів необхідно проводити більш глибоку діагностику по відношенню до пацієнтів, які скаржаться на непереносимість глютену. У той же час людям необхідно враховувати, що фруктан у великих кількостях міститься в пшениці, деяких овочах, а також у цибулі та часнику.