Забруднення і ризики для здоровя при діабеті

0
249

Вже давно відомо, що зважені частинки є причиною негативних наслідків. Нещодавнє дослідження пов’язує впливу забруднення повітря з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань та інсульту у жінок з цукровим діабетом.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тверді частинки (ТЧ) знаходяться в забрудненому повітрі призводять до 7 млн. передчасних смертей щорічно.

Забруднення повітря у даний час вважається номером один екологічного ризику для здоров’я в світі. Отже, зниження забруднення повітря може врятувати мільйони життів. Таким чином, ТЧ та їх вплив на здоров’я населення є сферою інтересу вчених і наукового дослідження.

Велике дослідження, проведене в США, опубліковане в журналі «Американська Серцева Асоціація» є першим, який спробував виявити зв’язок між впливом частинок і негативними наслідками для здоров’я жінок з цукровим діабетом.

Серед інших негативних наслідків для здоров’я, частинки забруднення були пов’язані з передчасною смертю у людей із захворюваннями серця або легенів, нелетальними інфарктами, аритміями, зниженням функції легень і збільшенням астми.

Нинішнє дослідження використовувало дані з Дослідження Здоров’я Медсестер, що включав 114537 жінок. Дані були зібрані між 1989-2006 роками. Учасниці, в основному, білі жінки середнього і високого соціально-економічного статусу з усієї території США. Виходячи з домашньої адреси кожного учасника, дослідницька група застосувала модель прогнозування, типу забруднення повітря.

Потім команда об’єднала випадки серцево-судинних захворювань, ішемічної хвороби серця та інсультів всієї групи. Вони розрахували вплив трьох різних розмірних груп ТЧ:

  • ТЧ 2.5: дрібні забруднюючі частинки, менше, ніж 2,5 тисячних міліметра, тобто, менше пилу;
  • ТЧ 2.5-10: пил при вітрі і дорожній пил;
  • ТЧ 10: будь-які розміри.

ТЧ виявили підвищений ризик серцево-судинних захворювань (ССЗ). Жінки старше 70 років, які страждають ожирінням або живуть на північно-сході, півдні Америки були особливо схильні до ризику.

Дослідники також виявили, що цей ризик ССЗ та інсульту був особливо високим у жінок з цукровим діабетом.

Ризик збільшується на кожні 10 мг/м3 повітря:

  • ТЧ 2.5: 44% для ССЗ / 66% інсульту;
  • ТЧ 2.5-10: 17% ССЗ / 18% для інсульту;
  • ТЧ 10: 19% ССЗ / 23% інсульту.

Найнебезпечнішою для діабетиків є дрібніше частинки пилу, так як вони здатні проникати в кровотік.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com