Жирна їжа може негативно позначатися на нюх

0
203

Загальновідомим фактом є те, що ожиріння провокує ряд самих різних супутніх проблем зі здоров’ям, у тому числі сюди відноситься діабет і хвороби серця. Однак багатьох здивує й те, що ожиріння може позначитися і на нюх. Про це – результати чергового дослідження вчених з Флориди.

Дослідження, про яке йде мова, дозволило визначити, що індуковане ожиріння у мишей за рахунок високого вмісту жирів стає причиною втрати нюху. Дослідниками було виявлено, що при відповідному харчуванні у мишей було задіяно лише 50% клітин головного мозку з тих, які відповідають за кодування сигналів, пов’язаних зі сприйняттям запахів. Такі результати, як зазначає Ніколя Тібо, один з наукових співробітників, брав участь в дослідженні, відкривають чимало можливостей по частині досліджень, пов’язаних з ожирінням.

У США близько третини населення страждають від ожиріння, про що свідчать дані Центру контролю і профілактики захворювань (CDC). Найпоширенішою причиною цього явища виступає відсутність балансу між витрачається енергією і тим, що вживається в їжу.

І хоча більшість тих наслідків, до яких призводить ожиріння, вже відомо, команда дослідників відзначає, що зв’язок ожиріння і сенсорних систем організму до даного періоду розглядалася не настільки широко.

«Враховуючи те, що нюх пов’язано з харчовим поведінкою в питанні вибору їжі, потенційна значимість його дисфункції при ожирінні більш ніж велика. Ця дисфункція може спровокувати позитивну зворотний зв’язок, при якій обрана схема харчового живлення може стати постійною».

Пояснюється це 6-місячним дослідженням мишей у групі, де ожиріння було спровокованим для такого дослідження фактором за рахунок щоденної подачі продуктів з високим вмістом жирів. Контролювалася і інша група мишей, для якої для порівняння був забезпечений стандартний нормальний раціон. Крім цього, в дослідженні також були включені ті миші, у яких ожиріння є генетично обумовленою проблемою, тобто, надмірна вага є проблемою, не пов’язаною із споживанням їжі з високим вмістом у ньому жирів.

У рамках досліджуваного періоду мишей навчали асоціювати певні запахи з винагородою, в якості якого використовувалася вода. На підставі результатів було виявлено, що у мишей, чий раціон складався з продуктів з високим вмістом жирів, було задіяно лише 50% нейронів, що забезпечують кодування сигналів запахів, які надходять у головний мозок.

Миші, раціон яких складався з їжі з високим вмістом жирів, реагували повільніше у визначенні зв’язку між запахом і винагородою, порівняно з мишами з нормальним раціоном. Тобто у першої групи мишей адаптація до запахів відбувається не так швидко, на підставі чого виникло припущення про скорочення нюху при зв’язку з раціоном.

При цьому в даному дослідженні самим цікавим виявилося і те, що коли мишей, після завершення годування продуктами з високим вмістом жирів, повертали до стандартного раціону, за рахунок якого в ідеалі забезпечується нормалізація ваги і нормалізація біохімічного складу крові (раціон аналогічний другої групи мишей), нюх їх все також залишилося обмеженим.

Ніколя Тібо зазначає, що такий результат здивував дослідників. Пояснення, чому високий вміст жирів відбилося на нюхових здібностях мишей, зводиться до наступного:

«Результати нашого дослідження вказують на збільшення загибелі клітин микроглий (гліальні клітини-фагоцити у ЦНС, що руйнують нервові клітини і знищують інфекційних агентів) та інфільтрації клітин (їх скупчення в середовищі тканин організму в поєднанні з домішками лімфи і крові). Передбачається, що це пов’язано із збільшенням вмісту жирів, з-за чого посилюється запалення слизової оболонки, що, в свою чергу, призводить до скорочення сенсорних нейронів, відповідальних за нюх. Крім того, ми також не виключаємо, що високий вміст жирів аналогічним чином порушує функції інших областей головного мозку, які беруть участь в обробці нюхових сигналів. Ожиріння також провокує підвищення рівня інсуліну і глюкози, і нам відомо, що іонні канали, якими володіє нюхова система, є сенсорами для перерахованих внутрішніх сигналів. Таким чином, можна підсумувати, що ожиріння стає причиною порушення роботи нормальних гомеостатичних сенсорів».

На даний момент дослідники відзначають, що поки їм не відомо, чи існує такий зв’язок і в організмі людини. «Існує маса різних епідеміологічних факторів, за рахунок яких виявляється відповідне вплив на здоров’я людини, з-за чого такого роду експерименти не лише ускладнюються по частині яких-небудь висновків надалі, але і не можуть бути однозначними. Участь мишей в експериментах робить їх повністю контрольованими, з цієї причини миші в цих експериментах використовуються (це одна з основних причин).

«Між тим, ми не здивуємося, якщо існують аналогічні принципи, які діють і в організмі людини. Так, відомим є факт наявності подібності структури і функціонування молекулярного між двома даними видами (мається на увазі «людина/миша») з частини нюхової системи».

Дослідники також додають, що враховуючи те, що вони входять в склад основної наукової лабораторії, в їхні плани не входить подальше відстеження результатів за даним напрямом. Між тим, вони ж додають, що існує чимало дійсно хороших клінічних дослідників в професійному співтоваристві, зацікавлених у цьому. Враховуючи це, цілком можливо, що незабаром буде пролито світло на питання зв’язку підвищеного споживання жирів, ожиріння і втрати нюху, безпосереднім чином стосується людини.