Зміна метаболізму цукру може допомогти в діагностиці раку печінки

0
234

Змінена експресія гена змушує ракові клітини інакше метаболізувати фруктозу, на відміну від здорових клітин. Фруктоза може стати новим биомаркером діагностики раку печінки.

Висновки дослідження під керівництвом опубліковані в журналі Nature Cell Biology.

Дослідження показує, що ген під назвою KHK (фруктокиназы) веде себе по-різному в ракових і нормальних тканинах печінки.

Старший автор професор Чжімінь Лу, каже, що нормальні клітини печінки каталізують як глюкозу, так і фруктозу для виробництва енергії, амінокислот та ліпідів. Тим не менш, вони виявили, що пухлини печінки перестали використовувати фруктозу. Таким чином, моніторинг метаболізму фруктози потенційно може бути використаний для діагностики раку печінки.

Захворювання є десятим, найбільш поширеним раком в США, і є п’ятою найпоширенішою причиною смерті від раку серед чоловіків і восьмий серед жінок.

Фруктоза є одним з видів цукру, який утворюється природним чином в рослинній їжі. Тим не менше, більшість фруктози в американській дієті надходить не з свіжих фруктів, а з продуктів харчування, що включають в себе кукурудзяний сироп, який часто використовується для підсолоджування безалкогольних напоїв та кондитерських виробів.

Коди гена KHK спрямовані на кінази, які обробляє фруктозу. Кінази є спеціальними речовинами-ферментами, які дозволяють клітинам переносити фосфат, тобто ключовий компонент для виробництва енергії і регулювання білків організму.

Здорові клітини печінки представляють ген KHK таким чином, що він виробляє кінази, які дуже ефективні при метаболізмі фруктози.

Але професор Лу і його колеги виявили, що в разі пухлинних клітин печінки, експресія KHK призвела до появи іншого типу ферменту, під назвою KHK-А, яка виробляє набагато менш активні кінази, менше здатні обробляти фруктозу.

Вони також виявили, що KHK-А виробляє кінази не тільки для переробки цукру, але і для обробки білка, і що його активність протеїнкінази підсилює синтез РНК і ДНК у пухлинних клітинах.

Таким чином, дослідження знову ідентифікує KHK-А, як важливу складову для формування пухлин печінки, при цьому вона може служити не тільки в якості біомаркерів для діагностики раку печінки, але і в якості мішені для лікування.

У підсумку, дослідження показало, що найважливішим механізмом, що лежить в основі, розвитку пухлини печінки є зміна метаболізму фруктози.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com