Як вибрати хороше взуття

2-2-2021

Вибір бігового взуття залежить від цілого ряду критеріїв. Так, для тренувань і змагань використовують різні види взуття.

Тренувальні кросівки – “технічно оснащені”, за рахунок чого важче змагальних. Забезпечують хороший захист і фіксацію ніг під час бігу, згладжують ударні навантаження. Вони досить м’які і пружні, підходять для регулярного комфортного бігу.

Змагальне взуття, марафонки і напівмарафонки — легкі (до 280 г) кросівки з тонкою жорсткою підошвою. Не обтяжують, допомагають розвинути і підтримувати високу швидкість під час забігу. Чи не підходять для тренувань, так як сильно навантажують опорно-руховий апарат. Амортизація відсутня, взуття не поглинає ударне навантаження під час бігу.

Змагальні кросівки потрібні підготовленим спортсменам для забігів на довгі дистанції

A

. Напівмарафонки підійдуть для коротких темпових тренувань

B

.

Змагання

Тренування

Легке взуття

Тонка підошва

Захист від травм, погодних умов

Хороша амортизація і фіксація стопи

Можливість розвинути високу швидкість

Основні фактори, які потрібно враховувати при виборі кросівок для бігу:

Тип покриття для бігу;

Техніка бігу;

Пронація;

Сезонність;

Правильний вибір розміру.

Вибір взуття за типом покриття

Біг по асфальту

Для асфальту та інших твердих поверхонь потрібне взуття, яке забезпечить хороше зчеплення і знизить сильне ударне навантаження на голеностоп. Це кросівки з високою амортизацією: краще, якщо вона буде і в шкарпеткової

A

, і в п’яткової

B

Частини підошви.

Кросівки для асфальту-це моделі з м’якою підошвою і низьким борозенчастим протектором

A

, що запобігає ковзанню. Часто асфальтові кросівки оснащені сітчастим верхом

B

, який забезпечить хорошу вентиляцію і комфорт під час бігу в теплу і жарку погоду.

1. Для синтетичної поверхні стадіонів також підійдуть кросівки для асфальту. Покриття стадіонів саме по собі забезпечує непогану амортизацію. Погодні умови тут теж не так важливі, і немає необхідності в глибокому протекторі, сильної амортизації і посиленому верху. Головне-нековзна підошва.

І для бігової доріжки підійдуть ті ж кросівки, що і для асфальту. Посилений верх не потрібен-сітчастий забезпечить легкість і повітрообмін під час інтенсивного тренування.

Тренажер повинен бути обладнаний системою амортизації. Від бігу на доріжках без амортизації краще відмовитися, такі тренування руйнівно діють на хребет і суглоби.

1 розрізняють три основні техніки. Вони відрізняються способом постановки ноги під час приземлення на поверхню.

Біг «з п’яти ” – класична техніка. Приземлення йде на п’яту, і на неї припадає велике навантаження. Оптимальні кросівки – з хорошою амортизацією (переважно в п’яткової частини) і високим дропом .

Така техніка оптимальна тільки для бігу в низькому темпі і з малою інтенсивністю, вибір кросівок з максимальною амортизацією обов’язковий. Біг» з п’яти ” підходить людям із зайвою вагою і вираженими деформаціями стопи (плоскостопість, супінація).

Природний біг відрізняється приземленням рівно під центр ваги тіла на середню частину стопи. Корпус при цьому залишається прямим і розслабленим, коліна – напівзігнутими. Така техніка зміцнює м’язи ніг, полегшує навантаження на коліна і суглоби. Будьте обережні, якщо у вас слабке ахіллесове сухожилля: під час природного бігу на нього припадає високе навантаження.

Черевики у людей стоптуються неоднаково: у одних взуття більше зношується з внутрішньої частини стопи, у інших, навпаки, з зовнішньої. Причина тому-різні типи пронації.

Пронація визначає, на яку частину стопи в першу чергу припадає приземлення під час руху. Від типу пронації залежить, наскільки сильна природна амортизація стопи, що знижує ударне навантаження під час бігу.

Існує кілька типів пронації:

1

Нейтральна пронація;

2

Гиперпронация;

3

Супінація (гіпопронація).

Нормою вважається нейтральна пронація-рівномірний розподіл навантаження на стопу. Спеціальне взуття не потрібно: дискомфорту під час бігу не виникає. Легкої стабілізації (щільного матеріалу на внутрішній частині підошви) в кросівках буде достатньо.

При гіперпронації стопа під час ходьби і бігу провертається всередину. Навантаження йде на внутрішню ділянку стопи. У такому положенні зв’язки розтягуються, а природна амортизація страждає. Часто гипепронация є супутником плоскостопості. Бігунам з надмірною пронацією потрібні кросівки з високою стабілізацією.

При гипопронации стопа не володіє достатнім прогином і не дозволяє перемістити вагу тіла на внутрішній звід. Основне навантаження припадає на зовнішню частину. Для людей з недостатньою пронацією потрібне взуття з високою амортизацією. Зовнішню сторону підошви відрізняє товста підметка, а проміжна підошва – однорідної щільності. Жорсткі елементи на внутрішній частині підошви при гипопронации не потрібні.

Для спекотної погоди вибирайте моделі з хорошою вентиляцією.

У холод підійдуть кросівки з комбінацією мембрани і утеплювача: вона підсилює захист від холоду і вітру, довше тримає тепло.

Мембрана захищає від бризок дощу, але якщо вода потрапить всередину кросівка, то там і залишиться. Тому уникайте біг в мембранної взуття по глибоких калюжах, струмках, заметах або захищайте ноги спеціальними непромокальними гетрами.

При вологій погоді актуальні моделі з брудозахисним і вологостійким просоченням верху.

Кросівки з металевими шипами забезпечать максимальне зчеплення і стійкість на крижаній поверхні.

Взуття для бігу повинна добре тримати ногу, але залишати вільний простір для області пальців. Варто орієнтуватися на відчуття – руху не повинні обмежуватися, але в той же час стопа не «бовтається», а впевнено зафіксована.

Розмірний ряд у різних виробників може відрізнятися. Щоб не заплутатися, краще орієнтуватися на довжину стопи.

Як правильно проводити вимірювання:

1

Босоніж встати на аркуш білого паперу і олівцем обвести стопи.

2

Виміряти довжину кожної стопи за відбитками, якщо відбитки вийшли трохи різної довжини, вибрати більше значення і округлити до 5 мм в більшу сторону. Для точної обведення олівець слід тримати впритул до шкіри і направити кінчиком до стоп.

На отриманий розмір буде зручно орієнтуватися при виборі як бігових кросівок, так і іншого взуття.

Взуття варто міряти в шкарпетках відповідної товщини-тих, які використовуються під час тренувань. Можна відразу придбати в магазині бігові шкарпетки і приміряти кросівки в них.

Обов’язково протестувати нове взуття-походити і пробігтися в легкому темпі прямо в магазині. Важливо відчувати себе абсолютно комфортно. Кросівки не повинні заважати руху, тиснути або бовтатися на нозі.

Якщо кросівки сподобалися, але не підходять за типом пронації – завжди можна скорегувати підтримку стопи анатомічними устілками. Можна замовити індивідуальні устілки точно під тип стопи.

Не варто поспішати і купувати перші сподобалися кросівки. Потрібно приміряти кілька пар взуття, що підходить за розміром і іншими параметрами, і вибрати з них найбільш зручну.

Бігові кросівки найкраще “працюють” зі спеціальними шкарпетками для бігу. Шкарпетки для бігу виготовляються з синтетичних матеріалів

A

, іноді з додаванням вовни для утеплення

B

.

Шкарпетки допомагають:

1

Надійніше зафіксувати ногу;

2

Забезпечують терморегуляцію;

3

Вентиляцію і відведення вологи;

4

Попереджають натирання і мозолі.

Деякі моделі мають посилені зони для додаткового захисту окремих частин стопи

A

.

Шкарпетки для бігу можуть бути високими

B

Або

C

, часто мають антибактеріальне просочення.

Для забігу на довгі дистанції рекомендують використовувати компресійні шкарпетки, гольфи або гетри. Вони покращують кровообіг в ногах і допомагають м’язам швидше відновитися після тривалого навантаження.