Донорські клітини допоможуть замінити трансплантацію печінки

0
603

У пацієнтів з діагнозом якого-небудь захворювання печінки або при формуванні гострої печінкової недостатності тільки один спосіб повністю позбутися патології – висічення ураженого органу і пересадка донорського. Однак з’явилася ще одна альтернатива – трансплантація деяких тканин печінки. Подібна процедура дає можливість замінити приблизно 10% ураженого органу, в залежності від тяжкості хвороби. Це дозволяє не тільки відмовитися від видалення печінки і довгого пошуку відповідних донорів, але ще знижує період післяопераційного відновлення, ризик появи ускладнень і вартість терапії. Незважаючи на те, що така методика лікування вважається пілотній, в Америці вже було здійснено 150 таких операцій.

З причини того, що досить велика кількість пацієнтів з тим чи іншим ураженням печінки не доживає до того моменту, коли вони можуть отримати донорський орган, вченими був розроблений такий спосіб лікування. Клініцисти відзначають, що навіть якщо орган повністю не підходить для пересадки, то деякі його гепатоцити здатні генерувати нові і абсолютно здорові тканини всередині іншої печінки. Для цього необхідно провести їх паркан, і як можна раніше, протягом двох діб, ввести хворим.

Здійснюється такий процес через кілька вен в цьому органі, а саме ворітну і пупкову. Після того, як здорові гепатоцити потрапляють в уражену печінка вони зливаються з її клітинами. За одну процедуру можливо ввести приблизно один мільярд клітин.

Однак клініцисти відзначають, що подібна тактика терапії застосовується лише тоді, коли структура хворої печінки порушена не повністю. Також існує припущення про використання не донорських гепатоцитів, а штучно вирощені. Лікарі попереджають, що подібна технологія не виключає ймовірність розвитку ускладнень, але ризик їх виникнення вкрай низький.