Чи зможе пробіотик запобігти ожирінню?

0
202

При порівнянні даних по 1980 і 2008 років навіть навскидку фахівці визначають, що ожиріння стало проблемою, більш ніж удвічі частіше яка виникає у населення. Третина населення страждає від ожиріння у Сполучених Штатах. Враховуючи таку значну поширеність даної проблеми, не менше поширення отримують і різні дослідницькі дослідження, метою яких є зниження захворюваності ожирінням і ускладнень, з ним пов’язаних. Зараз, наприклад, дослідники тенессийского університету говорять про пробиотике, який не тільки запобігає ожирінню, але і виключає його як таке.

Перед тим, як перейти до основного матеріалу статті, нагадаємо читачам, що пробіотики являють собою клас мікроорганізмів або речовин, які мають мікробне та інше походження, їх використовують в терапевтичних цілях. В якості варіантів пробіотиків виступають різні БАД (біологічно активні добавки) та харчові продукти, в яких містяться живі мікрокультури. В основному в якості пробіотиків прийнято розглядати лакто – і біфідобактерії, хоча існують і багато інших разновдности мікроорганізмів, що використовуються в цих цілях.

Отже, повернемося до основного матеріалу статті. У випробуваннях над мишами були протестовані бактерії, за рахунок яких можуть створюватися так звані «терапевтичні з’єднання» в кишечнику. При їх потраплянні в нього набір ваги припиняється, виключаються проблеми з інсуліном та інші ускладнення на ґрунті підвищеного вмісту жирів. Мова зокрема йде про генетично модифіковані бактерії, яка створює специфічні сполуки в середовищі кишечнику, за рахунок чого скорочується споживання їжі і ожиріння.

За результатами одного з попередніх досліджень відомо, що бактерії в середовищі кишечника відіграють важливу роль у розвитку не тільки ожиріння, але і діабету, а також серцево-судинних захворювань. За результатами дослідження 2012 року, наприклад, виникло припущення про те, що бактерії, що живуть у товстому кишечнику, здатні до уповільнення активності енергетичного згоряння жиру, з-за чого, у свою чергу, створюються умови для розвитку ожиріння.

Крім того, дослідники стверджують, що ті типи бактерій, які існують в середовищі кишечнику людини, обумовлюють для нього ризик розвитку хронічних захворювань. Що примітно, на підставі такого роду досліджень також стає зрозумілим і те, що за рахунок певних маніпуляцій можна впливати на середовище кишечника (кишкову флору), що дозволило б багатогранним чином зміцнити здоров’я пацієнтів.

В якості варіанту для початку нинішнього дослідження було вибрано безпечний штам бактерій, що населяє кишечник людини, це кишкова паличка Nissle 1917. Як пояснюють самі дослідники, цей штам бактерій був виявлений практично близько ста років тому, саме він використовується в якості засобу для лікування пробіотиків при діареї.

Далі дослідниками з використанням зазначеного генетично модифікованого штаму було створено з’єднання N-ацил-фосфатдилэтаноламин (або NAPE) – ліпіди, зазвичай вироблені в тонкому кишечнику під час прийняття нами їжі. Далі NAPE швидко перетворюється в N-acylethanolamide (або NAE) – з’єднання, здатне скорочувати споживання їжі і ожиріння.

Дослідники спробували з’ясувати, чи зможуть такі бактерії знизити споживання їжі мишами і, відповідно, скоротити їх вага при попередньому їх годівлі протягом 8 тижнів їжею з підвищеним вмістом жирів. Деяким мишам у воду протягом усього періоду дослідження додавалися модифіковані бактерії. В результаті було виявлено, що ті миші, які отримували такі бактерії, значною мірою скоротили обсяги споживаної їжі, що також відбилося на їх вазі.

Крім цього, було виявлено, що такі результати збереглися на термін більше 4 тижнів після того, як модифіковані бактерії перестали додавати у воду. Навіть через 12 тижнів після цього вага тіла, як і кількість жиру в ньому, у мишей був значно нижче, ніж у мишей, паралельно використовуваних в дослідженні, але отримували звичайну воду на протязі всіх восьми тижнів даного дослідження. У середньому активні бактерії в кишечнику мишей зберігалися на термін близько шести тижнів з моменту припинення додавання у воду модифікованих бактерій.

Як відзначають дослідники, шість тижнів – термін досить довгий для збереження таких результатів. Це дозволяє визначити деяку концепцію для подальших робіт в області боротьби з ожирінням. Стає зрозумілим і те, що можна отримати достатню для цього кількість бактерій за рахунок відповідного з’єднання, які згодом будуть зберігатися в кишечнику, забезпечуючи необхідну ефективність. При цьому залишається вирішити, як добитися продовження одержуваного результату. Отримані в дослідженні дані не вказують на те, що створено ліки від ожиріння, тому що при зникненні з кишечнику бактерій воно буде знову актуальним. Між тим, все це є гарною основою для продовження досліджень, які дозволили б створити справді ефективний засіб від ожиріння.

Враховуючи те, що вплив бактерій працювало на мишах при споживанні ними їжі з підвищеним вмістом жирів, можна припустити, що ці бактерії будуть працювати вже і на прикладі пацієнтів, причому навіть у тому випадку, якщо вони не будуть вносити змін в свій раціон, тобто, не будуть скорочувати обсяги споживання нездорової їжі і не будуть споживати більше овочів і фруктів.

Тим не менше, дослідники все-таки сподіваються на те, що розроблюваний ними спосіб боротьби із зайвою вагою за рахунок бактерій дозволить домогтися зміни підходу до власної ваги з боку самих пацієнтів. Адже велика користь буде в тому випадку, якщо буде скоректований раціон споживаної їжі і будуть мати місце фізичні вправи для закріплення результатів. При цьому додається, що існує чимало пацієнтів, які роблять буквально все можливе для зміни власного способу життя в боротьбі із зайвою вагою, однак в їх випадку цього стає недостатньо для досягнення здорового ваги. В такому випадку стратегія з використанням розроблюваного з’єднання дозволила б досягти дійсно значимих результатів.

Одночасно з цим дослідники додають, що поки важко будувати припущення щодо застосування змінених бактерій людьми на даному етапі дослідження. Але по суті це можливо, якщо у мишей вийшло домогтися запобігання наслідків, пов’язаних з ожирінням, навіть якщо вони вживають продукти з підвищеним вмістом жирів. До того, як такий вплив буде випробувано на людях, необхідно одержати відповіді на ряд питань, пов’язаних з цим. До проведення загальних клінічних випробувань на людях слід розробити додаткові заходи, пов’язані з безпекою випробовуваних до того, як такі випробування будуть затверджені. «Зокрема потрібно досягти абсолютної впевненості в тому, що ми здатні контролювати використовуються бактерії, також потрібно переконатися в тому, що вони не можуть заподіяти шкоди людині», заявляють дослідники.