Дослідження про шкоду кальяну

0
219

Про шкоду кальяну знають, як виявляється, не все, більш того, з кальяном пов’язані деякі хибні уявлення, покликані виправдати таке захоплення. Деякі цікаві результати з даними опитування дослідниками курців – в нашій статті.

Незважаючи на різні твердження, вже видані різними джерелами інформації «на верху» і щодо шкоди куріння кальяну, багато молоді люди впевнені, що таке «пустощі» ніякої шкоди в собі не несе. Враховуючи те, що куріння кальяну в цілому є настільки ж небезпечним, як і звичайні сигарети, цілі, які ставлять перед собою дослідники з даного напрямку, зводяться до визначення тих факторів, які зумовлюють загальне сприйняття молоддю куріння кальяну, ставлення до нього і переваги, з ним пов’язані.

Дослідниками було проведено опитування відвідувачів деяких кальянних і кафе з подібною послугою у Каліфорнії у віці від 18 до 30 років. Як виявилося, на питання про те, чи вірять любителі кальяну у те, що таке куріння негативно позначається на здоров’ї, близько 57% опитаних відвідувачів відповіло негативно. З цього числа відвідувачів 47% впевнені, що при подібному курінні відбувається фільтрація диму через воду, а 35% і зовсім вважає, що фрукти, які використовуються в якості ароматизаторов тютюну, насправді виконують функцію детоксикації від вдихуваних з тютюновим димом шкідливих хімічних речовин. 16% опитаних відвідувачів при цьому припускає, що кальян не є шкідливим, бо як використовуваний для нього тютюн сам по собі не може привести до звикання, і нікотину в ньому немає. На жаль, всі ці думки є помилковими.

Зараз куріння кальяну є досить розповсюдженим захопленням, більш того, на підставі результатів інших досліджень виявлено, що навіть при зниженні споживання цигарок у населення, куріння кальяну, навпаки, продовжує зростати у своїй чисельності.

Якщо взяти для прикладу розгляду ті ж Сполучені Штати, то кальян тут є єдиною законодавчо нерегульованій формою вживання тютюну. Звільнення його від регулювання споживання за рахунок законодавчих норм, наприклад, від тих, які передбачені законом про чистому повітрі в Каліфорнії, є додатковим пріоритетом, що зумовлює зростання популярності кальяну. Так, лише по розглянутій нами Каліфорнії існує близько більше 2000 магазинів, які займаються реалізацією тютюну для кальяну і близькою до цієї продукції. В додаток до цього тут же існує близько 175 кальянних і кафе, що пропонують таке куріння. Ще більшу кількість таких закладів знаходиться у Лос-Анджелесі, причому – поблизу різних коледжів і університетів.

Також в числі відвідувачам задавався і питання дещо іншого плану, зокрема їх просили обґрунтувати, в чому для них заключається велика привабливість кальяну у порівнянні зі звичайним курінням. Близько 60% осіб вказало на перевагу кальяну модного способу дозвілля і спілкування, в той час як 43% з цього числа вказало на те, що така практика хоча і шкідлива, але спілкування з друзями все ж сприймається як фактор, перевешивающий наступні проблеми зі здоров’ям на грунті такого куріння.

По США куріння кальяну дуже поширене серед молодих людей, причому по різним етнічним групам, розглядається це дійство як досить привабливого соціального феномена, не викликає звикання і навіть в якості здорової форми альтернативи звичайному палінню сигарет, як можна зрозуміти з результатів опитування.

Зазначене нами дослідження дозволяє підкреслити, наскільки важливим заходом є подальше висвітлення моментів, які вказують на шкоду кальяну, що, в свою чергу, дозволить відповідним чином підвищити загальну обізнаність населення щодо цієї теми, що особливо важливо в тому випадку, коли мова йде про пристрасть до кальяну молодих людей. Розуміння основ існуючих у тій же уявлень молоді щодо даного захоплення дозволить за рахунок такого роду досліджень визначити основні стратегії та принципи профілактичного втручання, орієнтовані безпосередньо на курців кальяну, зокрема щодо свідомого його скорочення або повного припинення.