Ерадикація мітохондрій призводить до омолодження на клітинному рівні

0
210

Вперше вчені показали, що мітохондрії – «електростанції» клітин, які мають вирішальне значення для старіння, видалені з клітин людини, сприяють зниженню рівня маркерів клітинного старіння, викликаючи процес омолодження.

Керівник дослідження доктор Жоао Пассос, з Інституту старіння при університеті Ньюкасла у Великобританії, і його команда кажуть, що їх висновки прокладуть шлях для нових стратегій омолодження.

Вони публікують свої висновки у виданні «The EMBO Journal».

Процес старіння, як вважають, викликаний різними формами пошкодження, яким наші клітини схильні більше тоді, як ми стаємо старше.

Клітинне старіння пов’язане з таким пошкодженням, коли певні клітини втратили здатність до розмноження. В результаті чого зростає пошкодження навколишніх здорових тканин, виробляючи підвищені рівні активних форм кисню (АФК) – процес відомий як окислювальний стрес.

Для їх дослідження, доктор Пассос і його колеги задалися метою отримати краще розуміння ролі мітохондрій у клітинному старінні і процесі старіння.

Мітохондрії виробляють хімічну енергію в клітинах, що дозволяє їм виконувати свою роботу. Попередні дослідження також пов’язали мітохондрії з АФК. Хоча дослідницька група зазначає, що інші дослідження пов’язують продукцію АФК з немитохондриальных джерел і виробляють суперечливі результати.

Команда вирішила провести серію генетичних експериментів, в яких вони виростили людські клітини в лабораторії з віддаленими майже всіма мітохондрії для моніторингу впливу.

Дослідники пояснюють, що клітини зазвичай використовують процес, званий митофагия для того, щоб викорінити несправні мітохондрії. У цьому дослідженні, доктор Пассос і його колеги «обманом» призвели до активізації митофагии на набагато більш високому рівні, що дозволяє їм усунути переважна більшість мітохондрій в процесі старіння клітин.

Вчені виявили, коли мітохондрії були видалені з старіючих клітин, це викликало процес омолодження; маркери клітинного старіння – включаючи ROS, запальні молекули і деякі експресії генів – впали до рівнів, які були порівнянні з тими, що розглядається в більш молодих клітинах.

Доктор Пассос каже, що результати є дуже різноманітними і цікавими, зазначивши, що, в той час як вчені вже знали, що мітохондрії відіграють роль у процесі старіння, вони щосили намагалися визначити, якою мірою вони цьому сприяли.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com