Недолік сну може знизити рівень «хорошого» холестерину

0
208

Попередні дослідження показали, що позбавлення сну може збільшити ризик серцево-судинних захворювань. Тепер дослідники виявили, що позбавлення сну може надати негативний вплив на рівень холестерину.

Опубліковане в журналі Scientific Reports, дослідження показало, що втрата сну призводить до змін у генах, які відповідають за регулювання рівнів холестерину.

Більше того, дві когорти населення показують, що люди, які відчувають брак сну, можуть мати менше ліпопротеїнів високої щільності (HDL) – відомих як «хороший» холестерин. HDL-холестерину відповідає за видалення ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) – «поганого» холестерину – з артерій.

LDL-холестерину сприяє атеросклерозу – нарощування бляшок в артеріях, які можуть збільшити ризик серцевого нападу та інсульту. Стабільний рівень холестерину HDL має велике значення для захисту здоров’я серця.

Команда досягла своїх результатів шляхом проведення експериментальних та епідеміологічних аналізів.

Для експериментального аналізу, дослідники залучили 21 учасника, які повинні були спати в лабораторно-контрольованих умовах протягом 5 ночей.

Тривалість сну 14 із учасників була обмежена 4 годинами на добу, в той час як інші сім учасників кожного вечора насолоджувалися достатнім сном.

У всіх випробовуваних були взяті зразки крові протягом періоду дослідження, які команда аналізувала на експресію генів і рівні ліпопротеїну.

У порівнянні з учасниками, які мали достатній сон, у тих, хто зазнав позбавлення сну, зменшилася експресія генів, які кодують ліпопротеїни. Тобто, була знижена активність генів, які відповідають за регулювання рівня холестерину.

Для епідеміологічного аналізу, дослідники оцінили дані 2739 учасників двох фінських досліджень в області народонаселення. Одне вивчало харчування, спосіб життя і генетичні детермінанти ожиріння та метаболічного синдрому (DILGOM), а інше серцево-судинний ризик у молодих фінів.

При аналізі зразків крові учасників, в черговий раз, дослідники виявили, що у випробовуваних, які не отримували достатньо сну зменшилася експресія генів кодують ліпопротеїни та рівні циркулюючих HDL.

Результати свідчать про те, що лише короткий період позбавлення сну може мати великий вплив на здоров’я людини. Люди, які не отримують достатньо сну можуть бути схильні до більшого ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com