Ризик отруєння серед багатіїв середньовіччя

0
185

Багатство в середньовіччі не завжди означало і здоров’я, як це прийнято вважати зараз. За даними дослідження, опублікованого в Журналі Археології: Звіти», багаті люди частіше зазнавали впливу токсичних важких металів, таких як свинець і ртуть.

Чашки і тарілки, глазуровані окисом свинцю, були красиві, легко милися і користувалися високим попитом. Тільки заможні люди могли дозволити собі використовувати їх. На жаль, для них, зберігаючи солоні і кислі продукти харчування в таких горщиках, свинець, під впливом агресивного середовища розчинявся і неминуче потрапляв в їжу. Ртуть використовувалася у виробництві яскраво-червоної барви з кіноварі, яка використовувалася для золочення, а також для медичних цілей, особливо для лікування прокази, адже половина хворих страждала від сифілісу.

Вплив на людину обох металів було виявлено за допомогою хімічних досліджень скелетів з кладовищ Данії та Німеччини.

Професор Кааре Лунд Расмуссен і колеги з Університету Південної Данії (SDU) опублікували серію хімічних і антропологічних аналізів 207 скелетів з шести кладовищ в північній Німеччині і Данії. Вони досліджували скелети на сліди свинцю і ртуті. Знайшлися високі рівні обох металів, особливо в містах.

Німеччина: 10 скелетів (19%) – мали рівні свинцю вище норми, а 36% мали високі рівні ртуті. Данія: всі 25 останків виявили вміст важких металів вище нормального рівня, а 17% мали високі рівні ртуті. Дослідження показало, що сільські жителі мали підвищений рівень тільки в 30% випадків, проти 70% у міського населення. Сільські жителі, набагато рідше використовували подібну посуд. Для них це було дорого, і дістати таку посуд було проблематично. Замість цього вони використовували просту глиняний посуд, тим самим несвідомо оберігаючи своє здоров’я. У середньовіччі, за зрозумілих причин, багаті данці і німці жили в основному у містах, в той час як сільське населення, в цілому, було бідним і ізольованим.

Крім кераміки та інших джерел свинцю в містах важкі метали містилися в монетах, вітражах і в черепиці певних будівель. Питна вода часто збиралася з дахів, а це було важливим джерелом свинцю. Він є токсичним важким металом, який накопичується в організмі людини, викликаючи хронічну інтоксикацію, впливає на нервову систему.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com