Що собаки Павлова можуть розповісти нам про пияцтво?

0
206

Люди не сильно відрізняються від інших тварин. Так само, як і собаки Павлова, нас можна привчити пов’язувати зовнішні сигнали з отриманням нагороди. Досить невинно виглядає те, коли вид кросівок робить так, що ви хочете йти на пробіжку, але не обов’язково при вигляді винного магазину вам хочеться напитися.

Дійсно, павловські сигнали, з алкоголем можуть привести нас до наркоманії. І іноді ці сигнали можуть стати бажаними самі по собі, як це показано в дослідженні, опублікованому в Frontiers in Behavioral Neuroscience, дослідниками з Університету Конкордія в Монреалі.

Алкогольна залежність посилюється нашою здатністю, дізнаватися прогнозуючі сигнали. Про це розповіла Надя Чаудрі, провідний автор дослідження і професор кафедри психології. Умовні реакції на ці сигнали можуть викликати поведінку, які призводять до пияцтва, наприклад до того, що людина тягнеться за пивом. Результати дослідження свідчать про те, що сигнали, що пророкують алкоголь можуть стати вельми бажаними.

Згідно з цим дослідженням, питущі люди, які бажають внести зміни в їх звички, не повинні просто зосереджуватися на самій випивки, а на всіх факторах, які оточують вживання алкоголю.

Багато людей мають спеціалізовані вироби із скла для різних видів напоїв, а також сильні переваги того, що вони п’ють. Ці переваги можуть бути рухомими сенсорними властивостями алкоголю, як і його смак, запах і вигляд. Це дуже важливо для людей для того, щоб зрозуміти, що вживання алкоголю є складною поведінкою, і в доповнення до того, що алкоголь робить з нашим мозком, він також відіграє роль у регулюванні нашої поведінки.

Дослідники працювали з 25 лабораторними щурами, які були привчені пов’язувати специфічні сигнали з присутністю етанолу. Щури звикли чекати спирт кожен раз, коли вони бачили візуальний сигнал. Вони підходили на місце, куди наливали етанол. Але через деякий час вони перестали чекати, і замість цього почали наближатися і взаємодіяти з сигналом. Це відбулося незважаючи на те, що пацюки нічого не отримували, граючи з сигналізатором.

Ясно, що сигнали, які передбачають алкоголь, можуть стати вельми бажаними самі по собі.

У людей, шаблони поведінки визначаються фундаментальними механізмами навчання, як і у інших видів тварин. Так можна зрозуміти, як ці форми поведінки купуються і підтримуються в організмі людини. При цьому можна буде вибрати правильну тактику лікування алкогольної залежності.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com