Стало відомо, які рани заживають найгірше

0
197

Вже давно відомо, що циркадні ритми добової активності впливають на головний мозок, проте нещодавно дослідники з Кембриджського університету встановили, що подібні коливання впливають на організм в цілому і на загоєння ран зокрема.

Вченим вдалося виявити, що поранення, отримані в темний час доби, гояться важче і довше, ніж ті травми, які були нанесені днем. Щоб прийти до такого висновку, необхідно було вивчити поведінку фібробластів – такі речовини виступають в якості головних клітин, які складають структуру сполучної тканини. Вони утворюють так званий міжклітинний каркас, сприяє появі нових тканин. Це означає, що вони також беруть участь у загоєнні різних пошкоджень.

Крім цього, з’ясувалося, що вони піддаються впливу циркадних ритмів – коливання їх добової продуктивності змінювалася без впливу яких-небудь зовнішніх факторів. Більше того, вчені здійснили пошук білків, концентрація яких диктується зміною дня і ночі.

Таким чином, було встановлено, що подібні зміни відбуваються з речовинами, що утворюють «внутрішній скелет» клітин, чому вони здатні не тільки утримувати свою форму, але також пересуватися. Подібні процеси вкрай важливі для відновлення структурної цілісності уражених ділянок.

Автори дослідження перевірили теорію активного загоєння ран, отриманих днем, у порівнянні з тими, які були нанесені ввечері або вночі, шляхом розсічення фібробластів в чашці Петрі. Більше того, різниця виявилася вражаючою – процес загоєння, тобто міграції фібробластів, у першому випадку був в 2 рази швидше.

Подібний ефект також продемонстрували лабораторні гризуни, чому такі результати також доцільно відносити до людей. Стало точно відомо, що опіки, отримані вночі, гоїлися на 11 діб довше «денних» пошкоджень.