У літніх людей виявлені нові ритми циркадианные

0
193

Циркадний ритм активності генів змінюється з віком, і нові біологічні годинники починають цокати тільки в мозку у літніх людей; так говорить дослідження, опубліковане в «Працях Національної Академії Наук».

Добовий циркадний ритм контролює більшість процесів мозку і тіла, таких, як цикл сон/пильнування, метаболізм, пильність і пізнання. Ці щоденні шаблони діяльності регулюється певними генами, які знаходяться в більшості клітин, але вкрай мало вивчені в людському мозку.

Як показали попередні дослідження, літні люди, як правило, з виконанням складних пізнавальних завдань краще справляються вранці і прогресивно гірше протягом дня. Також відомо, що циркадний ритм змінюється зі старінням, що призводить до пробудження рано вранці, зменшення часу сну, і меншою стабільності температурних ритмів тіла.

Старші соисследователи Етьєн Сібіл, колишній професор психіатрії в Школі Медицини Університету Піттсбурга, в Пенсільванії, і Кембел Фемілі”, завідувач кафедри клінічної неврології в Центрі Наркології та Психічного Здоров’я в Університеті Торонто, раніше показали, що в мозку відбуваються зміни гена або «молекулярне старіння».

Дослідники з Школи Медицини Університету Піттсбурга подивилися, як наслідки фізіологічного старіння позначаються на молекулярних ритмах в організмі людини, на прикладі префронтальної кори, області мозку, що бере участь в навчанні, пам’яті та інших аспектах когнітивних функцій.

Вони вивчили тисячі зразків генів головного мозку 146 осіб без історії наявності психічних захворювань або неврологічних проблем. Сім’ї осіб пожертвували їх останки для медичних досліджень. Час смерті було відомо.

Дослідники згрупували зразки залежно від віку їх володаря, на людей віком до 40 або старше 60 років. Потім вони використовували нещодавно розроблений статистичний метод аналізу двох зразків тканин префронтальної кори з ритмічної активності (експресії) тисяч генів.

Використовуючи інформацію про час смерті, вчені визначили 235 основних генів, які складають молекулярні годинник цієї частини мозку.

Вони виявили, що перша група мала добовий ритм згідно класичним циркадних ритмів генів. Літні люди, здавалося, втратили ритм у багатьох з цих генів, але вони також мали безліч генів, які придбали нову ритмічність.

Результати можуть привести до розробки методів лікування когнітивних порушень і проблем зі сном у літніх людей.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com