Вчені визначають причини смерті з людських зубів

0
179

Ізотопне дослідження людських зубів, яке проводилося вченими з Бредфордського університету, дозволило тим виявити виснаження організму людей. Досліди проводилися на зубах жителів Ірландії, які жили в позаминулому столітті. Склад дентину в зубах, як виявилося, відображає зміни в дієті і навіть допомагає розкрити причини смерті. Щоправда, з точністю визначити можна тільки летальний результат, викликаний голодуванням. Підсумки дослідження опублікували у виданні PLOS ONE.

Жителі Ірландії, на зубах яких був проведений аналіз – ті, хто постраждав від ірландського Великого голоду, що тривав на території країни з 1845 по 1849 роки. На аналіз співвідношення азотних і вуглецевих ізотопів взяли біологічний матеріал, який належав представникам одного з робітних будинків у Кілкенні, причому як дорослих, так і дітей. Вчені порівняли складу дентину в зубах, який визначає те, чим харчується людина, з колагеном, який був узятий з кісток ребер. Крім цього, дослідники вивчали історичні записи про те, наскільки була доступна їжа в ті роки, а отримані результати порівнювали з історичними даними.

З’ясувалося, що аналіз ізотопів допомагає побачити зміна дієти – зокрема, момент, коли жителі Ірландії замінили картопля кукурудзою. Кукурудза була завезена з Америки, щоб допомогти людям, які страждають від голоду. Результати аналізу показали наявність у людей стресу через недоїдання. Таким чином, було доведено, що методика вчених може використовуватися не тільки археології, але і в медицині для того, щоб підтвердити летальний результат від недоїдання.

Нагадаємо, що голод на території Ірландії був викликаний великим зараженням посівів картоплі грибком типу Phytophthora infestans з подальшим їх знищенням.

За матеріалами: lenta.ru