Вчені знайшли причину неефективного лікування від раку

0
205

Вчені з Новосибірська виявили причину того, чому ліки від раку – топотекан і іринотекан – недостатньо ефективні в боротьбі з ним. Як повідомляється, «Наукою в Сибіру», вчені з інституту хімічної біології РАН, а також місцевого інституту з вивчення органічної хімії зробили висновок, що вплив лікувальних препаратів пригнічується ферментом тирозил-ДНК-фосфодиэстераза. Він відповідає за пошкодження, які під дією топотекана створюються клітинах з раком. Щоб зробити терапію більш ефективною, вважають вчені, потрібно придушити активність ферменту. В даний момент вже ведеться робота щодо винаходу подібного медикаменту.

Як зазначає Ольга Лаврик, завідувач кафедри органічної хімії, хіміотерапія та радіотерапія сприяють деформації структури ДНК, яка присутня в канцерогенних клітинах. Незважаючи на це, деформації ліквідуються за допомогою репарації клітин, яку і потрібно придушувати в процесі терапії. Винахід ліків, які б це зробили, – одне з ключових напрямків у медхимии.

Дослідження, проведені вченими, змогли визначити оптимальну мету, яка пригнічує активність відновної системи клітини. Після цього дослідники зайнялися пошуком найкращих інгібіторів, які ще належить вдосконалити методом синтезу. Після моделювання впливу речовин з подібною структурою було обрано два найбільш ефективних. З ними провели випробування на клітинах, а після – на гризунах. У результаті виявилося, що проростання пухлини зупинилося на 70%. Також спостерігалося повне знищення метастаз в області легенів.

Будова з’єднання, яке відповідає за пригнічення активності фосфодіестерази, науковці не розкривають до закінчення патентування їх розробок. Вони стверджують, що аналогів у світі ще не було винайдено. Коли препарат почне реалізовуватися на ринку, його вартість буде доступною багатьом.

Щоб медикамент передали на доклінічні досліди, вченим потрібні інвестиції. Вся надія дослідників – на гранти від Міністерства освіти або промисловості Росії.

За матеріалами: regnum.ru