Виявлено фактор зростання малярійного плазмодія в комарах

0
209

Вчені вперше відкрили роль циклина, білка грає важливу в діленні клітин, в управлінні зростанням малярійного паразита в комарах. Команда зі Школи біологічних Досліджень, на базі Університету Ноттінгема у Великобританії, повідомляє про результати в журналі «PLOS Pathogens».

Кожен рік малярією хворіють сотні мільйонів людей у всьому світі, несучи при цьому майже півмільйона життів. Переважна більшість випадків захворювання і смертей відбуваються в Африці. Малярія викликається одноклітинним паразитом – малярійним плазмодієм, який поширюється на ссавців через укус інфікованих самок комарів роду анофелес. Симптоми включають пропасницю, головний біль та блювання. Вони зазвичай з’являються через 10-15 днів після укусу комара. Паразит має складний життєвий цикл, який вимагає двох господарів: комарів і ссавців, наприклад людини. У людському організмі він розмножується в печінці і заражає еритроцити. Якщо не лікувати, малярія може швидко порушити кровопостачання життєво важливих органів і стати небезпечною для життя.

Одноклітинний паразит має багато спільних рис з іншими складними клітинами, такими як клітини дріжджів і клітини організму людини. Однією з них є спосіб управління клітинним поділом, для створення копій в потрібний час.

Білок називається циклін і грає ключову роль в термінах і контролі клітинного поділу. Він був вивчений в деталях у людини, дріжджів і рослинних клітин, але його функція у плазмодія залишалася неясною.

Команда визначила три типи циклина в Plasmodium і провела детальний аналіз одного з них: «P-типу», званого CYC3, який тісно пов’язаний з циклином знайдених в рослинах. Відмінною особливістю Plasmodium є те, що він зазнає два типи клітинного поділу – безстатеве і статеве. Під час безстатевого процесу, хромосоми в ядрі клітини діляться, але саме ядро немає (эндомитоз).

Використовуючи різновид Плазмодія, яка заражає щурів, дослідники показали, що видалення CYC3 призвело до кількох аномалій у цьому незвичайному тип клітинного поділу, ще в організмі комара, цикл плазмодія зупинився. Це означає, що в майбутньому ми зможемо повністю позбутися від цього захворювання, якщо зможемо впливати на циклины плазмодія.

Дослідники вважають, що відкриття дозволить поліпшити розуміння того, як паразит малярії процвітають всередині комахи і людини. Це має велике значення при розробці методів лікування малярії.

За матеріалами: www.medicalnewstoday.com