Заняття йогою можуть допомогти у зниженні артеріального тиску

0
275

Багато хто з читачів напевно чули про ряд переваг, які відкривають заняття йогою. Тим не менш, зараз є можливість для того, щоб поставити ще один плюс на користь цих занять. Справа в тому, що дані нового дослідження, представлені на 28 щорічної конференції, вказують на те, що заняття йогою сприяють зниженню кров’яного тиску, враховуючи актуальність високих показників у більшості наших співгромадян, безумовно, є над чим замислитися.

Як відомо, найбільш оптимальним варіантом є показник у рамках 120/80 і трохи нижче. 120 тут вказує на систолічний показник, 80 – діастолічний показник вимірювання. Що стосується високого тиску, то його можна по праву назвати «тихим вбивцею», адже про його актуальності можна говорити для більше 1 мільярда людей у всьому світі, тільки вдумайтеся в ці цифри! Тільки по США 1 з трьох дорослих страждає від цієї проблеми.

Багато пацієнтів, у яких відзначається легка ступінь гіпертензії, орієнтуються на вибір альтернативних методик лікування для зниження кров’яного тиску, виключаючи, по можливості, необхідність в хронічному довічне прийомі препаратів, призначених для стабілізації показників і загального стану. Саме йога стає все більш популярним рішенням у виборі подібних альтернатив. У цьому переконані дослідники пенсільванського університету, команду яких очолив доктор Деббі Коен. Ними була точним чином обчислена ефективність йоги по відношенню до кров’яного тиску, для чого в експерименті взяло участь 58 жінок і чоловіків у віці 38-62 років.

58 учасників цього дослідження були розділені на три основних групи:

  • контрольована «дієта» (харчування спрямоване на зниження ваги, ходьба);
  • практика йоги в студії тривалістю 24 тижні по 2-3 рази/тиж.;
  • комбінована програма, що включає і себе і йогу, і дієтотерапію.

Вченими було виявлено, що пацієнти, які займаються у студії йогою протягом 24 тижнів по 2-3 рази в місяць, стикалися зі статичними змінами в рівні кров’яного тиску, при цьому показники були більш значущими, ніж у тих учасників, які використовували для цієї мети тільки дієту.

Ті з учасників, які використовували лише дієту з виключенням йоги, також досягали зниження артеріального тиску, хоча і з дещо меншим успіхом, ніж, відповідно, учасники, які займаються йогою. Група останніх досягала середніх показників по трьом точкам, тобто тиск у них склало від 130/70 до 133/80. Група ж на контрольованій дієті, не практикуюча йоги, зменшення досягала лише на одну точку, від 132/82 до 134/83.

Дивно, що ті, хто дотримувався і спеціальній дієті, і програмі йоги поодинці, до значних змін у тиску не приходили, в той час як результативність відзначалася лише щодо занять учасників у групі. Передбачається, що причина можливості зниження йогою артеріального тиску полягає в тому, що в останньому випадку зазначається велика ступінь релаксації і уважності, з нею пов’язаної. До речі, дослідниками вже зі школи медицини при університеті бостона раніше було виявлено, що йога може перевершити ряд інших вправ в тому, що справляє позитивний вплив на почуття тривоги і настрої людини в цілому.

Авторами було заявлено, що йога може сприятливо впливати на людей з підвищеним артеріальним тиском, особливо якщо вона поєднується з іншими позитивними змінами в способі життя.

Як показує попереднє дослідження, проведене вченими ольстерського університету, навіть при низькому рівні навантажень при щотижневих вправах може бути знижений кров’яний тиск, крім цього, за рахунок них підвищується і загальна фізична підготовка. Слід зазначити, що лікування артеріального тиску повинно бути цілеспрямованим і вимагає терпіння, тому як навіть кілька ефективних варіантів лікування для одних пацієнтів, можуть не позначитися належним чином на стані інших. Наприклад, організм огрядних людей найкращим чином реагує на сечогінні препарати, в той час як вживати їх не завжди допустимо тим, хто не страждає ожирінням.

Таким чином, процедури, орієнтовані на зниження артеріального тиску із запобіганням можливих ускладнень (у вигляді серцевих нападів, наприклад), будуть працювати краще, якщо її лікуючим лікарем буде прийматися до уваги індекс маси тіла пацієнта, а також ряд інших факторів, актуальних для його способу життя.